גם לנו יהיו פרחים

תמונה של הספר גם לנו יהיו פרחים

מחבר: פאם ג'נוף, הוצאה לאור: ידיעות ספרים, תרגום: יסמין קלין, מס' עמודים: 328.

הסקירה שלי:

ספר מרתק, מטלטל ומרגש עד דמעות המתרחש בתקופת מלחמת העולם השנייה.

סיפור על מאבק הישרדות של יהודים בתקופת השואה באמצעות הסתתרות במנהרת ביוב בעיר קרקוב.

הסיפור מבוסס בחלקו על סיפור אמיתי של קבוצת ניצולים יהודים שהסתתרו במנהרות הביוב בלבוב שבפולין אבל הסיפור הזה הוא בדיוני.

הספר כתוב היטב אבל הוא לא קל בגלל תוכנו. הסיפור מראה שגם בתקופות הכי קשות אנשים לא איבדו את התקווה להישאר בחיים ובעזרת אומץ לב ונחישות מצאו דרכים לשרוד.

זהו סיפור על חברות, הקרבה, חמלה ואנושיות ראויה להערצה. הסוף מאד מפתיע.

ממליצה בחום!

 

הגיבורה היא סיידי, יהודייה בת 18. כשמתחילות האקציות בגטו בשנת 1942, היא בורחת עם אביה ואמה ההרה יחד עם עוד יהודים והם מתחבאים במנהרות הביוב בעיר. התנאים בביוב נוראיים. הם חיים בלכלוך, ריח רע, שיטפונות, ומתמודדים עם רעב, קושי בלהשיג אוכל ומחלות.

במקביל מסופר סיפורה של אלה, פולנייה בת 19 שחיה עם אמה החורגת, אלמנתו של אביה שנהרג במלחמה. האלמנה מתייחסת אליה בקרירות ומבלה בלילות עם חיילים גרמנים.

אלה בודדה ועצובה, היא הייתה מאורסת לפני המלחמה אבל הארוס שלה עזב אותה ויצא למלחמה והיא מתגעגעת. באחד מסיוריה בחוץ היא נתקלת בסיידי ושומעת את סיפורה. אלה מחליטה שתעשה הכל בכדי לעזור לה לשרוד. היא מעבירה לה אוכל לביוב והן נפגשות בסתר.

בין סיידי לאלה נרקמת חברות יוצאת דופן. אלה מפגינה נאמנות ומסכנת את חייה בשביל לעזור לסיידי וסיידי נאחזת בחברות הזאת והציפייה לראות את אלה היא זאת שנותנת לה את הכוח והתקווה להמשיך לחיות.

עם הזמן המצב מחמיר, יש מעקבים שוטפים של הגרמנים בכל מקום והמפגש בין השתיים נהיה מסוכן מאד. אלה מערבת מישהו נוסף בסיפורה של סיידי בתקווה שיוכל לסייע אבל המצב מסתבך.

מה יעלה בגורל המשפחה של סיידי? האם אמה תצליח ללדת בתנאים הנוראיים? האם התינוק ישרוד? האם אלה תצליח להציל את סיידי?

תקראו ותגלו. הסוף מרגש ומאד מפתיע, על גבול הלא הגיוני, קראתי פעמיים בשביל לעכל. ספר מצויין!

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

קרקוב, 1942: עם תחילת האקציות בגטו, סיידי גאלט בת ה-18 נאלצת לברוח עם אביה, אמה ההרה ויהודים נוספים אל מנהרות הביוב של העיר. זהו אמנם מחבוא יעיל, אולם הסכנה אורבת מאחורי כל פינה במנהרות המפותלות ועל היהודים המסתתרים להתמודד עם תנאים איומים, רעב ומחלות.
אלה שטפנק הפולנייה בת ה-19 נשארה תחת השגחת אלמנתו קרת הלב של אביה, אשר נוהגת להתרועע עם חיילים גרמנים. אלה, שחייה אמנם נוחים, אך הבדידות והזיכרונות הכואבים מאירוסיה שלפני המלחמה מכרסמים בה בכל פה, נתקלת במקרה בעולם התחתון שמשמש כמסתור ליהודים הנרדפים.
אלה מתגייסת לעזרתה של סיידי, ובין שתי הצעירות נרקם קשר חזק כנגד כל הסיכויים. אך כשטבעת החנק של האויב מתהדקת סביב צווארן, החברוּת של סיידי ואלה עומדת למבחן שתוצאותיו מפתיעות ביותר.

פאם ג'נוף, מחברת רבי-המכר "סיפורו של יתום" ו"הילדות האבודות של פריז", מצליחה להפתיע עם סיפור היסטורי שכמעט לא סופר על מלחמת העולם השנייה. בעלילה מרתקת, גדושת תפניות ומרגשת עד דמעות, היא טווה סיפור על אומץ לב, נאמנות והקרבה, ועל הרוח האנושית שדווקא בעתות מצוקה מזדהרת במלוא הדרה.

"תיאור מרתק ועל-זמני… בסופו תישארו חסרי נשימה"
ג'ודי פיקו

"הדפים נהפכים מעצמם"
הוושינגטון פוסט

תגובות

תגובות