גם זה יעבור

תמונה של הספר

מחבר: מילנה בוסקט, הוצאה לאור: מודן הוצאה לאור, תרגום: יערית טאובר בן-יעקב, מס' עמודים: 150.

הסקירה שלי:

ספר מיוחד בסדרה לספרות יפה בהוצאת מודן. אני מאד אוהבת את הספרים מהסוג שאני מכנה “ספרים קטנים גדולים”. ספר קצר עם תוכן גדול. ספר שהשאיר אותי עם המון מחשבות, ספר עצוב אבל עם סוף שמנבא אופטימיות כי קלישאה ככל שתהיה, החיים ממשיכים! ממליצה בחום!

 בלנקה, גרושה פעמיים עם שני ילדים, בת ארבעים, אבלה על מות אמה. היא מנהלת רומן עם גבר נשוי.

 אמה נפטרה ממחלת השטיון והיא כל כך עצובה ולא מעכלת שאבדה את אמה שהיתה אהבת חייה.

 בלנקה מאמינה שהפיתרון להתמודדות הוא סקס, הרבה סקס וגם סמים ואלכוהול ולשם היא בורחת.

 כחודש לאחר ההלוויה, היא מבינה שהגיע הזמן לנסות לשקם את חייה ולהתאושש מהצער והכאב שמלווים אותה ולא נותנים לה מנוחה, בייחוד בלילות טרופי השינה. היא מחליטה לנסוע עם חברותיה הטובות, עם ילדיה ועם שני האקסים שלה לעיירת הנופש קדקס שבו חיה אמה ושם העבירה בלנקה את ילדותה עם משפחתה.

 היא נזכרת בחופשות הילדות שלה עם אמה. אמה לימדה אותה את אהבת החיים, את שמחת החיים, את הסבלנות שיש לנהוג כלפי בני אדם, את היעדר רגשות האשמה כלפי כל טעות שנעשית בחיים, את החופש לחיות.

 בלנדקה עוברת תהליך התמודדות עם האבל שמלווה בהרבה כאב ועצב. הקריאה לא קלה, הן מבחינת השפה והן מבחינת הנושא העצוב אבל הספר חודר, הוא חזק ואין לי ספק שיישאר איתי עוד המון זמן.

 “גם זה יעבור” … אמה הוסיפה: “צער וכאב עוברים וכמותם גם אושר ושמחה”. בלנקה לא מסכימה: “אני אחיה בלעדייך עד שאמות”. אין כמו אמא! ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

“משום מה, מעולם לא דמיינתי את עצמי בת ארבעים. בגיל עשרים ראיתי את עצמי בת שלושים, חיה עם אהבת חיי וערימת ילדים. יכולתי אז לדמיין את עצמי גם בת שישים, אופה עוגות תפוחים עם הנכדים שלי, אני, שלא יודעת להכין חביתה, אבל עד אז כבר אלמד; או אפילו בת שמונים, זקנה בלה, שותה ויסקי עם החברות שלי. אבל מעולם לא דמיינתי את עצמי בת ארבעים, וגם לא בת חמישים. ובכל זאת, הנה אני כאן. בלוויה של אמא שלי, וכאילו שזה כשלעצמו לא מספיק גרוע, אני גם בת ארבעים ואין לי שמץ מושג איך הגעתי עד הלום.“
כך פותחת בלנקה את סיפורה, מעיירת הנופש הציורית קדקס, מרחק שעה נסיעה מברצלונה. כאן נערכה הלווייתה של אמה, כאן יש למשפחתה בית נופש ממנו זכורות לה חופשות קיץ נהדרות, וכאן היא מחליטה לבלות את הקיץ עם שני ילדיה, שתי חברות טובות וביקורי תנחומים מצד האקסים שלה, במטרה להתאושש.
בלנקה תאבת החיים והחפה מכל מוסרנות, מפעילה את כל האמצעים כדי ליצור רגעי הפוגה מהכאב והגעגוע שאליהם הייתה רוצה להתמסר כול כולה. סקס, ועוד פעם סקס, הומור חד שלא עוצר באדום, ילדים,  זיכרונות ואלכוהול –
כולם כשרים, עומדים לפקודתה ומגויסים על פי הצורך למטרה.
מילנה בוסקט פרצה לתודעה בספרד בשנת 2014 ומייד זכתה להצלחה עצומה ותשומת לב בינלאומית. ספרה נקנה לתרגום בעשרות שפות וזכה להצלחה גם מחוץ לספרד. קולה הנע בטבעיות מרצינות להומור ומכובד ראש לקלילות, תואר כ“צונאמי ספרותי“ הכובש את הלב באחת. בניגוד לשמו של הספר שמבטיח ש“גם זה יעבור“, אין ספק שקולה של מילנה ימשיך להדהד בזיכרון עוד זמן רב.

תגובות

תגובות