גלויות מיוון

תמונה של הספר גלויות מיוון

מחבר: ויקטוריה היסלופ, הוצאה לאור: ידיעות ספרים, תרגום: שרון פרמינגר, מס' עמודים: 425.

הסקירה שלי:

תענוג! ספר מיוחד במינו, שונה מאד משאר ספריה של ויקטוריה היסלופ. זהו ספר שכולו מסע ברחבי יוון, הכולל תצלומים צבעוניים מרהיבים, דמויות מעניינות וסיפורים מרתקים. סיפור העלילה מהווה סיפור מסגרת והוא מעניין בפני עצמו.

המסע ביוון מועבר לנו הקוראים דרך גלויות ומחברת שכתב איש מאוהב לאהובתו שנעלמה לו. ממליצה בחום!

אלי גרה בלונדון. היא עובדת בעבודה בתחום הפרסום אבל לא מסופקת. היא מקבלת גלויות לכתובת מגוריה. הגלויות חתומות באות א' ומען השולח לא מוזכר. אלי קוראת את הגלויות ומבינה כי הן מיועדות לאהובה של א' שהייתה אמורה לנסוע איתו לטיול ביוון אבל לא הגיעה ונעלמה.

דרך הגלויות אלי מתאהבת ביוון ומחליטה לטוס ליוון בעקבות א' ולהכניס קצת אור וטעם לחייה המשעממים. מיהו אותו א' המסתורי? האם אלי תמצא אותו  ותזכה לשמוע את סיפורו?

ביום הטיסה אלי מוצאת בדואר מחברת שכתב א' ובה תיאור מסעו ביוון, תובנותיו מהמסע, התהליך הנפשי שעבר מהיום שנעלמה והשלווה המיוחלת שמצא.

אלי סקרנית ומחליטה לקחת עמה את המחברת ולקרוא את קורותיו של א'.

א' פוגש אנשים במהלך המסע: מוכר בחנות, מלצרית בבר, לקוחות במסעדה ועוד. א' מגלה כי תושבי יוון הם מכניסי אורחים ומספרי סיפורים. כל אחד מספר לו סיפור קצר על עין רעה, על מיתוסים ואמונות תפלות, על אהבות ואכזבות ועוד. יש סיפור על כלה שלא הגיעה לחתונה, סיפור על נפילת קונסטנטינופול, על נגן כינור, על המלחמה הארוכה בין הטורקים ליוונים ועוד המון סיפורים מרתקים שמכל אחד ניתן ללמוד משהו חשוב על החיים.

א' עובר מסע פיזי ובמקביל מסע נפשי ארוך הכולל התמודדות עם כאב הפרידה מאהובתו. בתחילת המסע הוא כותב: "אהבה מסבה אושר אך אהבה נכזבת מייסרת אותנו פי כמה" אך בסוף המסע הוא מבין כי הזמן מרפא את הכאב ואז הוא כותב: "מקור האושר אינו בזולת ואין לנו צורך לחפש מישהו שישלים אותנו. אנו צריכים למצוא את השלווה בתוכנו".

זה המוטו שלי לחיים: היו שלמים עם עצמכם, דאגו שבכל יום תחוו רגעים קטנים של אושר ותגיעו לשלווה המיוחלת!

אחרי קריאת הספר מה שמתחשק זה לארוז מזוודה ולטוס ליוון המקסימה והמרתקת. רוצו לקרוא! אני מאד נהניתי!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

שבוע אחרי שבוע מגיעות אל אֵלִי גלויות שמיועדות לאישה אחרת, מישהי שהיא לא מכירה, ללא כתובת שתאפשר לה להחזירן לשולח. וכולן חתומות באות אחת: א'.

הגלויות היפהפיות, עם השמים הכחולים, מי הים הצלולים והנופים הקסומים של יוון, מכניסות אור ויופי לחייה העגמומיים של אלי. במשפטים הבודדים שא' כותב ניכר כי היה רוצה נואשות שאהובתו תהיה לצדו בכל המקומות המופלאים האלה. לאחר שישה חודשים, לאכזבתה הרבה של אלי, הגלויות מפסיקות להגיע. אבל הגלויות שתלתה זו לצד זו על קיר דירתה ממשיכות להלך עליה קסם, והיא יודעת שהיא חייבת לנסוע לשם, ליוון, בעקבות א'.

בבוקר הטיסה המיוחלת לאתונה מגיעה בדואר מחברת. בין דפיה מוצאת אלי את סיפורו של א' – סיפור מסע של גבר מסתורי ברחבי יוון ובתוך לבו. הסיפור המרגש והמפתיע, הסוער לעתים, פותח לנו צוהר לא רק לתרבותה של יוון אלא גם למסתרי לבו של א', הנכסף לשוב ולחיות חיים מלאים.

האם אלי וא' המסתורי ייפגשו?

ויקטוריה היסלופ, הסופרת האהובה של רבי-המכר "האי של סופייה", "הריקוד של סוניה" ו"זריחה", כתבה רומן סוחף השזור בתצלומים מרהיבי עין מהארץ שהיתה לה לבית שני. היא לוקחת אותנו למסע של אהבה ברחבי יוון בעקבות אלי וא'.

תגובות

תגובות