גבר נכנס בפרדס

תמונה של הספר גבר נכנס בפרדס

מחבר: אשכול נבו, הוצאה לאור: כנרת זמורה ביתן, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 252.

הסקירה שלי:

הספר מכיל שלוש נובלות שהמכנה המשותף שלהן הוא שבכולן יש סיפור אהבה שאפוף במסתורין.

הסיפור מתמקד במערכות יחסים מכמה סוגים: תשוקה והתאהבות בין גבר לאישה, רגשות אבהיים בין הורה לילד, זוגיות ארוכת שנים בין גבר לאישה הכוללת שחיקה ורצון לחידושים והרפתקאות.

הכתיבה של נבו זורמת וקולחת והסיפורים מאד מעניינים. הסופים של כל אחת מהנובלות לא סגורים סופית והותירו אותי עם המון מחשבות.

אני מודה שאני פחות אוהבת סופים פתוחים אבל הספר כתוב כל כך טוב והסיפורים מרתקים כך שבסך הכל נהניתי מהקריאה ואני ממליצה בחום!

הנובלה הראשונה – דרך המוות

מסופר על גבר שפגש בטיול לדרום אמריקה זוג נשוי צעיר. כשהוא כבר בארץ, נודע לו שהבחור הנשוי הטרי נהרג באותו טיול והוא מחליט לבוא לשבעה לנחם את האלמנה הטרייה. בין אותו גבר לאישה הצעירה הייתה אינטראקציה כבר אז בדרום אמריקה שהובילה לשיחה מרתקת ואף ליותר מזה.

כיצד נהרג הנשוי הטרי? מה קרה שם? מה יקרה בין הגבר לאלמנה הצעירה בעקבות הביקור בשבעה?

המון שאלות והמון הפתעות.

הנובלה השנייה – היסטוריה משפחתית

רופא בכיר בבית חולים שהתאלמן מגלה שיש לו המון במשותף עם אחת המתמחות במחלקה הפנימית שהוא מנהל.

הוא בודד מאד ומתגעגע לאשתו וכשנכנסת המתמחה לחייו הוא מרגיש כלפיה רגשות חזקים. הוא לא יודע האם אלו רגשות אבהיים או שמא זאת התאהבות. הסיפור הולך ומסתבך והוא מוצא את עצמו צריך לקחת החלטות גורליות שמסכנות את עתידו המקצועי והאישי.

הנובלה השלישית – גבר נכנס בפרדס

זה הסיפור הכי מוזר בספר. זוג נשוי הולך לטייל. הגבר צריך להתפנות, הוא נכנס רגע לפרדס ונעלם. האישה מחפשת אותו, פונה למשטרה אבל עוברות השנים ואף אחד לא יודע מה עלה בגורלו.

לאט לאט נפרס סיפור חיי הזוגיות שלהם, השחיקה, הסודות שניסו להסתיר, המחשבות והרצונות שלהם עד לסוף המפתיע והמוזר גם הוא.

ספר ישראלי, קיצבי, מעניין ומשאיר המון מחשבות על מערכות יחסים ועל האדם ויצריו הכמוסים.

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

ירח דבש שהיה אמור להיות רומנטי, הולך והופך לסיוט מרגע לרגע. מתמחה חדשה וצעירה מגיעה למחלקה פנימית ומעוררת ברופא בכיר צורך עז ובלתי מוסבר לגונן עליה. זוג נשוי יוצא להליכה הקבועה של שבת בבוקר בפרדסים שבפאתי העיר. הגבר נכנס רגע אל בין העצים – ולא חוזר.

בספרו היצרי והאפל ביותר עד כה, שוזר אשכול נבו שלושה סיפורי אהבה מסעירים וצולל אל המסתורין שקיים בליבה של כל אינטימיות: בין גבר לאישה, בין הורה לילד ובין אדם למה שאבד לו.

ספריו הקודמים של אשכול נבו הפכו לרבי-מכר, תורגמו לשפות רבות וזכו לשבחי הביקורת ולפרסים בארץ ובעולם. הראיון האחרון, שלוש קומות, המקווה האחרון בסיביר, נוילנד, משאלה אחת ימינה וארבעה בתים וגעגוע ראו אור אף הם בהוצאת זמורה ביתן.

תגובות

תגובות