גברת בירד היקרה

תמונה של הספר גברת בירד היקרה

מחבר: איי.ג'יי. פירס, הוצאה לאור: , תרגום: דנה טל זייברט, מס' עמודים: 359.

הסקירה שלי:

כל כמה זמן יש ספר מיוחד ששובה את ליבי והפעם זה הספר המקסים הזה שאותו אני מכתירה כמרענן של הקיץ!

זה ספר על נושא קשה וכואב אך הוא כתוב בקלילות, הוא משעשע והוא מאד זורם. למרות צורת הכתיבה הקלילה, יש בו המון עומק ורגש והוא גרם לי לדמוע לא מעט. ספר שבלעתי תוך כמה שעות ונהניתי מכל רגע, ממליצה בחום!

הסיפור מתרחש בתקופת מלחמת העולם השנייה בזמן ההפצצות של הגרמנים על בריטניה. הוא עוסק בעיקר בהתמודדות של הנשים בעורף. חלקן נותרו בודדות ומתגעגעות לאהוביהן שגוייסו להילחם, חלקן התאהבו בגברים אחרים, חלקן איבדו את אהוביהן וחלקן נסחפו לרומנים ונכנסו להריון לא צפוי ועוד.

הנשים הללו מאד בודדות וזקוקות ליד מכוונת. מצפים מהן לשמור על חיי שיגרה, להתאפר, להיות שמחות ולצפות בסבלנות לבני זוגן שישובו. אך זה ממש לא פשוט. הן כותבות למערכת העיתון כדי לזכות בתמיכה ולקבל הכוונה וייעוץ כיצד לנהוג.

אמלין לייק עובדת במערכת העיתון ואליה מגיעים כל המכתבים מהנשים. היא אמנם חלמה להיות כתבת מלחמה ולרוץ תחת האש אבל כשהתקבלה למערכת העיתון, היא הבינה שהתקבלה להיות קלדנית במגזין נשים תחת עורכת מפחידה בשם גברת בירד.

גברת בירד היא אישה מאד שמרנית ומיושנת בדעותיה. היא לא מוכנה לתת עצות בנושאים הקשורים ליחסים שבינו לבינה כגון: זוגיות, בגידה, סקס, הריון לא צפוי וכדומה. היא עונה רק למכתבים בנושאים כלליים ואת השאר מבקשת מאמלין לזרוק לפח.

אמלין מאד מזדהה עם מכתבי הנשים, גם חברה שלה נכנסה להריון לא צפוי והסתבכה. היא מחליטה לענות למכתבים בשמה של גברת בירד. היא עושה מעשה אסור שאם יתגלה, היא עלולה לאבד את מקום עבודתה.

במקביל מסופר סיפורה האישי והמרגש של אמלין, שעוברת בעצמה שברון לב גדול ובנוסף גם טרגדיה שקשורה לחברה הכי טובה שלה, באנטי. טרגדיה שבעקבותיה היא עלולה לאבד חברות יקרה מפז ולהרגיש רגשות אשמה כבדים כל חייה.

האם מעשיה של אמלין יתגלו? מה יעלה בגורלה? האם החברות שלה עם באנטי תצליח לשרוד את הטרגדיות שהביאה איתה המלחמה?

תקראו ותגלו!

ספר שיש בו הכל: אהבה, חברות, אומץ, התמודדות עם אובדן וכאב. ספר מרגש מאד!

 

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

אמלין לייק חולמת להיות כתבת מלחמה תחת אש, אבל במקום לקיים ראיונות במשרד המלחמה או לרוץ בין השוחות בצרפת, היא מוצאת את עצמה בתפקיד של קלדנית במגזין הנשים” ידיד האישה”, תחת פיקוחה של העורכת מטילת האימה גברת הנרייטה בירד.

לגברת בירד יש דעות מוצקות בנוגע למה נכון ומה לא ובנוגע למהי ההתנהגות המצופה מהנשים שנותרו בעורף, ובטור העצות שלה, “גברת בירד היקרה”, היא מוכנה לתת מענה רק לשאלות שעולות בקנה אחד עם אמות מוסר נוקשות. אמלין נדרשת להשמיד כל מכתב לא מקובל, אלא שעד מהרה היא מבינה שהמכתבים הללו – מכתבים מנשים שהמלחמה הפכה עליהן את עולמן – הם אלה שבאמת ראויים למענה, והיא מחליטה להשיב עליהם במקומה של גברת בירד.

גברת בירד היקרה הוא רומן כובש לב המספר על תקופה שבה נשים נדרשו להמשיך בחייהן, כאילו דבר לא השתנה, כדי לא לפגוע במורל, אבל לא תמיד הצליחו “להיות שמחות, להתנהג יפה לגברים ולהבליג על דברים, למרוח שפתון ולהקפיד להיות יפות כשהגברים בחופשה ולא לבכות או להקדיר פנים כשאלה נסעו שוב להילחם”. ברומן הביכורים שלה מביאה איי.ג’יי. פירס סיפור משעשע ומרגש שכולו מכתב אהבה לכוחה של חברוּת, לטוב לבם של זרים ולאומץ שמגלים אנשים מהשורה בתקופות יוצאות דופן.

סיפור שובב וסוחף על מלחמה קודרת…מרגש ומצחיק בה במידה
The Guardian

תגובות

תגובות