בעירה

תמונה של הספר בעירה

מחבר: מייגה מג'ומדר, הוצאה לאור: אריה ניר, מודן, תרגום: נעה בן פורת, מס' עמודים: 303.

הסקירה שלי:

איזה ספר מדהים! ספר מטלטל, זורם, מעניין ומאד מרגש. לא יכולתי להניח מהיד למרות שאת סופו העצוב ניתן היה לנחש מראש.

סיפורה של ג'ייוואן, נערה הודית תמימה משכונת עוני שעובדת כמוכרת בחנות ושואפת לשפר את חייה.

יום אחד היא עדה לפיגוע טרור בתחנת הרכבת ומחליטה לפרסם בפייסבוק תגובה כנגד הממשלה.

הפרסום הזה מוביל לכך שהמשטרה פורצת לביתה, אוסרת אותה והיא נשלחת לכלא.

ג'יוואן מואשמת בביצוע הפיגוע מכיוון שמגלים שהיה לה קשר עם טירוריסט שאיתו התכתבה בפייסבוק ומכיוון שראו אותה ברכבת מחזיקה חבילה שהניחו שהכילה פצצה.

ג'יוואן התמימה יודעת שהיא חפה מפשע ובטוחה שתצליח להוכיח את חפותה ולצאת לחופשי. היא מאמינה ששתי דמויות שמכירות אותה היטב יהיו שם בשבילה ויעידו לטובתה.

אחת מהן היא לאבלי, אישה בגוף של גבר. היא באה ממשפחה ענייה וחולמת להיות שחקנית מפורסמת, גם היא תמימה ו"חיה בסרט".  ג'יוואן לימדה אותה אנגלית בהתנדבות והחבילה שהחזיקה בידיה הכילה ספרים שהתכוונה לתת ללאבלי.

הדמות השנייה היא "מר חינוך גופני", כך מכונה המורה להתעמלות שלה בבית הספר, שדאג לה לאוכל כשהייתה רעבה וכיום הוא בעל השפעה עקב היותו מכהן בתפקיד בכיר במפלגת הימין הקיצונית.

ישנו גם עורך הדין שממנים לה שגם בו היא בוטחת שיצליח להוכיח שאין לה קשר לפיגוע.

האם מי שהיא חושבת כחברים שלה אכן יסכנו את עצמם, את מעמדם ואת עתידם ויעידו עדות אמת לטובתה?
מה יעלה בגורלה של ג'יוואן?

תקראו ותגלו.

הפרקים קצרים ונעים בין הדמויות השונות. הסופרת מתארת את הפוליטיקה במדינה, התככים, השקרים והצביעות שגוברים על ערכי הצדק כשהרצון למעמד וכסף עומד מעל הכל.

הספר מלא בהפתעות ומספר את סיפורה של ארץ לאומנית ופופוליסטית שפערי המעמדות ניכרים בו והשחיתות שולטת בה והורסת הכל.

מול השלטון המושחת, עומדת ג'יוואן התמימה, הקטנה ומתמודדת עם פחדים, תקוות ואכזבות.

ממליצה בחום!

 

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

 

בעירה הוא סיפורה של ג'יוואן, נערה הודית משכונת עוני הנחושה לשפר את מצבה בחיים. אחרי שהיא עדה לפיגוע טרור, ג'יוואן הנסערת מפרסמת בפייסבוק תגובה עוקצנית נגד הממשלה. כמה לילות אחר כך המשטרה פורצת לבית שבו היא מתגוררת עם הוריה הקשישים, ואוסרת אותה. ג'יוואן מואשמת בביצוע הפיגוע. למרות הפחד וההבנה שהיא בודדה במערכה, ג'יוואן יודעת שהיא חפה מפשע ומשוכנעת שהאמת תוציא אותה לחופשי. שתי דמויות מחזיקות בידיהן את הכוח לשנות את גורלה של ג'יוואן: לאבלי, אישה שנולדה בגוף של גבר, שלמרות חיי היומיום הקשים שלה עדיין מתייחסת לחיים כמו אל סרט בוליוודי; ו"מר חינוך גופני", מורה להתעמלות שעולה לגדולה בשורות מפלגת ימין קיצונית. האם יסכימו, בשם האמת, החברות והצדק, לסכן עבורה את עתידם?

באמצעות עלילה קצבית שלא מפסיקה להפתיע, בעירה מגולל את סיפורה של ארץ שהלאומנות, הפופוליזם ופערי המעמדות מכלים בה כל חלקה טובה. רומן הביכורים עטור השבחים של מייגה מג'ומדר הוא מלאכת כתיבה ספרותית יוצאת דופן. מרגע צאתו לאור הוא כיכב ברשימות רבי המכר בארה"ב ובבריטניה, זכה בפרסים יוקרתיים ונבחר לספר השנה של כלי תקשורת רבים ומשפיעים כדוגמת הגרדיאן והניו יורק טיימס.

"מדויק, אנושי ורב־עוצמה. לא יכולתי להניח אותו לרגע. " הגרדיאן

"למג'ומדר יש את היכולת יוצאת הדופן ללכוד מנעד רחב של חברה סוערת המוזנת מהתקוות והפחדים של אלה החיים בשוליה." וושינגטון פוסט

"עוצמתי והופך קרביים… משחק רב־פנים של בחירה ונסיבות שיוצר ספרות דגולה וחושף סופרת חדשה ומבטיחה." הניו יורק טיימס

תגובות

תגובות