בני בולטימור

תמונ של הספר בני בולטימור

מחבר: ז'ואל דיקר, הוצאה לאור: מודן הוצאה לאור, תרגום: רמה איילון, מס' עמודים: 500.

הסקירה שלי:

וואו איזה ספר מקסים! מזמן לא נשאבתי ככה לספר, קראתי לאט לאט כדי שלא ייגמר. בהחלט אחד הספרים הכי טובים שקראתי בשנה האחרונה.

הסופר ניחן בכישרון כתיבה יוצא דופן, הסיפור מורכב ואין רגע דל. ממליצה בחום!

השנה היא שנת 2012. מרקוס שוכר בית בפלורידה מול הים ומנסה לכתוב ספר חדש אבל זיכרון האסון שקרה בשנת 2004 מטריד את מנוחתו. הוא נזכר בגעגועים ב"כנופיית הגולדמנים" שהיה חלק ממנה בילדותו. הם היו שלושה: מרקוס, וודי והלל.  הלל הוא בן דודו הביולוגי של מרקוס, וודי הוא אחיו המאומץ של הלל. שלושתם בילו ביחד בחופשות בביתו המפואר של דוד סול, אביו של הלל, שהיה עורך דין עשיר ומצליח. דוד סול הוא האח המוצלח של נתן, אביו של מרקוס. שלושת הילדים חלמו על קריירה מצליחה: הלל החכם רצה ללמוד לימודים גבוהים, וודי חלם להיות שחקן פוטבול מצליח ומרקוס חלם להיות סופר.

באחד הימים, מרקוס פוגש במפתיע את אלכסנדרה, אהבת נעוריו ליד ביתו השכור. בילדותם, כל השלושה היו מאוהבים בה אבל מרקוס הוא זה שזכה בה. למרות האהבה הגדולה ביניהם, מרקוס עזב אותה לאחר האסון, כאשר נודע לו שהיה לה קשר לשרשרת האירועים שגרמה לאותו אסון. לאחר שהוא פוגש בה, זכרונות העבר מציפים אותו והוא מחליט שהגיע הזמן לגלות את כל הסודות שהוסתרו ולהבין מה הוביל לאסון שהרס את המשפחה המורחבת של הגולדנים.

הסיפור נע בין שלוש תקופות: העבר הרחוק (הילדות וכנופיית ה"גולדמנים"), השנים שלפני האסון וההווה.

לאט לאט מתגלים למרקוס פרטים מפתיעים מהעבר, דברים שלא הבין בעבר מתבהרים ונפתרות הרבה אי הבנות, סודות שהוסתרו, שקרים שסופרו. כל רגע מתגלה עוד פרט שמוסיף לעלילה המורכבת, פשוט מלאכת מחשבת.

עכשיו יש למרקוס חומר רב ומעניין לספרו החדש.

זהו סיפור על חברות חזקה אבל גם על קנאה, תחרות ונקמה.

המון שאלות עולות במהלך הקריאה: מדוע דוד סול נהיה עשיר ואילו אחיו, אביו של מרקוס, חי ברמה הרבה יותר נמוכה ממנו? מדוע העסק של סבו של מרקוס פשט רגל? למה מרקוס נטש את אהבת נעוריו? והעיקר – מהו אותו אסון נוראי שהרס את המשפחה ופירק אותה? ומי אשם, אם בכלל, בכל מה שקרה?

לאט לאט הכל מתגלה, קריאה מהנה!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

אחרי‭ ‬יותר‭ ‬מיובל‭ ‬שנים‭ ‬מאז‭ ‬האסון‭ ‬שהרס‭ ‬את‭ ‬משפחת‭ ‬גולדמן‭, ‬מרקוס‭ ‬לא‭ ‬מפסיק‭ ‬להתגעגע‭ ‬לימים‭ ‬שקדמו‭ ‬לו‭ – ‬ימי‭ ‬הרֵעות‭ ‬של‭ "‬כנופיית‭ ‬הגולדמנים‭" ‬שהקים‭ ‬עם‭ ‬בני‭ ‬דודו‭, ‬ימי‭ ‬החופשות‭ ‬שבילה‭ ‬בביתם‭ ‬המרווח‭ ‬בבולטימור‭, ‬ימים‭ ‬של‭ ‬חלומות‭ ‬על‭ ‬לימודים‭ ‬וקריירה‭ ‬שהיו‭ ‬אמורים‭ ‬להבטיח‭ ‬להם‭ ‬עתיד‭ ‬מזהיר‭.‬‭ ‬ הוא‭ ‬יושב‭ ‬על‭ ‬מרפסת‭ ‬ביתו‭ ‬הצופה‭ ‬אל‭ ‬הים‭ ‬ומנסה‭ ‬לכתוב‭ ‬את‭ ‬ספרו‭ ‬החדש‭, ‬אך‭ ‬ללא‭ ‬הצלחה‭. ‬הזיכרונות‭ ‬שבים‭ ‬ומציפים‭ ‬בו‭ ‬כאב‭ ‬אינסופי‭ ‬על‭ ‬ימים‭ ‬שהלכו‭ ‬לבלי‭ ‬שוב‭.‬ ההשראה‭ ‬מגיעה‭ ‬בהפתעה‭ ‬כשמרקוס‭ ‬פוגש‭ ‬את‭ ‬אלכסנדרה‭ ‬נוויל‭, ‬אהבת‭ ‬נעוריו‭ ‬שנטש‭ ‬לאחר‭ ‬האסון‭. ‬פגישתם‭ ‬המחודשת‭ ‬מעמתת‭ ‬אותו‭ ‬עם‭ ‬זיכרונות‭ ‬העבר‭ ‬ושולחת‭ ‬אותו‭ ‬לנבור‭ ‬בסודות‭ ‬משפחתיים‭ ‬שמעולם‭ ‬לא‭ ‬נחשפו‭ ‬בפניו‭. ‬הוא‭ ‬מגלה‭ ‬מה‭ ‬גרם‭ ‬לסבו‭ ‬לאבד‭ ‬את‭ ‬נכסיו‭ ‬בן–לילה‭ ‬בעוד‭ ‬שדודו‭ ‬סול‭ ‬הפך‭ ‬לעשיר‭ ‬מופלג‭, ‬ולמה‭ ‬התפרקה‭ ‬משפחתו‭ ‬המורחבת‭ ‬עוד‭ ‬לפני‭ ‬שניחת‭ ‬עליה‭ ‬האסון‭.‬ כעת‭ ‬מרקוס‭ ‬צולל‭ ‬לתוך‭ ‬עברו‭, ‬וספרו‭ ‬הנכתב‭ ‬מעצמו‭ ‬מציג‭ ‬בפניו‭ ‬את‭ ‬תהומות‭ ‬הכאב‭ ‬ועוצמת‭ ‬הנחמה‭ ‬של‭ ‬החיים‭ ‬בחיק‭ ‬משפחה‭.‬
ז‭´‬ואל‭ ‬דיקר‭ ‬הוא‭ ‬מחבר‭ ‬רב–המכר "‬האמת‭ ‬על‭ ‬פרשת‭ ‬הארי‭ ‬קברט", ‬שיצא‭ ‬בהוצאת‭ ‬מודן‭.

תגובות

תגובות