בנות הלילך

תמונה של הספר בנות הלילך

מחבר: מרתה הול קלי, הוצאה לאור: כנרת זמורה ביתן, תרגום: שאול לוין, מס' עמודים: 495.

הסקירה שלי:

רומן היסטורי מרתק על נשים אמיצות שלחמו, כל אחת בדרכה, למען שינוי ההיסטוריה ולעשיית צדק בתקופת מלחמת העולם השנייה. בסוף הספר ישנו פרק של "הערות המחברת" שמבהיר כי הסיפור מבוסס על דמויות ואירועים אמיתיים, מה שגורם לספר להיות עוצמתי ומטלטל עוד יותר.

לקח לי הרבה זמן לסיים את הספר וכחודשיים עד שהצלחתי להתיישב לכתוב את הסקירה מכיוון שהוא ממש לא קל לקריאה בגלל תוכנו. הספר מכיל תיאורים של ניסויים אכזריים שנעשו על נשים בריאות במחנות בתקופת מלחמת העולם השנייה ולכן נאלצתי לעשות הפסקות במהלך הקריאה כדי לעכל את הרוע הבלתי נתפס.

כמו כן, הופתעתי לגלות שנעשו כאלה ניסויים אכזריים גם על נשים שאינן יהודיות אשר התנגדו למשטר הנאצי. הן נשלחו למחנות לחינוך מחדש ושם עברו עינויים פיזיים ונפשיים.

ספר עוצמתי, מרגש, כתוב היטב אבל לא קל לעיכול. ספר חשוב, ממליצה בחום!

 

הספר מתמקד בשלוש נשים:

קרוליין פרידיי – עובדת בקונסוליה הצרפתית בניו יורק. היא מקדישה את חייה למתן עזרה לילדים יתומים בצרפת. היא מתאהבת בגבר נשוי, שחקן מפורסם, וכאשר היטלר פולש לפולין, כל עולמה מתהפך. היא נאלצת להיפרד מאהובה ולא מפסיקה לנסות לעקוב אחר קורותיו. סיפורה מורכב ומלא תהפוכות, אישה אמיצה וראויה להערצה.

קאשה קוזמריק – נערה פולנייה שמחליטה להצטרף למחתרת הפולנית ומסכנת את חייה. היא צריכה להיזהר במעשיה מכיוון שטעות קטנה יכולה להביא אסון עליה ועל משפחתה. בשלב מסויים היא מגיעה למחנה לחינוך מחדש ועוברת עינויים וניסויים אכזריים. גם אחותה שהיא אחות במקצועה וגם אמה ימצאו את עצמן תמצא איתה במחנה.

הרטה אוברהויזר – רופאה גרמנייה ששאפה לעבוד כמנתחת. היא חיפשה משרה מספקת במקצועה וגוייסה לעבודה במחנה המוות שהקימו הנאצים ואשר לשם נשלחה קאשה. בתחילה היא מהססת כשהיא מבינה לאן הגיעה ומה נדרש ממנה אבל בהמשך היא נסחפת ומשלימה עם תפקידה בתעשיית המוות של הנאצים.

לכאורה שלוש נשים מעולמות שונים, במקומות שונים, אבל לאט לאט מתבהר הקשר ושלושת הסיפורים מתאחדים לסיפור אחד מרגש ומרתק.

מספר שנים לאחר סיום המלחמה, קרוליין ממשיכה להתעקש ולהילחם למען "הארנבות" (כינוי לנשים שנערכו בהן ניסויים שגרמו להן נכות ברגליים) הן מבחינת תיקון הנזק הפיזי והן מבחינת עשיית הצדק למענן.

סיפור עצוב וקשה אך עם זאת הוא מסתיים באופטימיות ותקווה לעתיד טוב יותר. נשים גיבורות שבזכות מאבקן האמיץ הצליחו להשפיע על ההיסטוריה.

 

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

רומן היסטורי מרגש שחושף את כוחן של נשים עלומות
לשנות את ההיסטוריה

קרוליין פרידיי היא אשת חברה ניו יורקית שעובדת בקונסוליה הצרפתית וחוגגת אהבה חדשה, אבל כשצבאו של  היטלר פולש לפולין עולמה מתהפך.קבע תמונה ראשית
קאשה קוזמריק היא נערה פולנייה שנעוריה חסרי הדאגה הסתיימו בבת אחת כשהיא מצטרפת למחתרת הפולנית. תחת מבטם הבוחן של שכניה, היא יודעת שמהלך מוטעה אחד שלה עלול להוביל לאסון.
הרטה אוברהויזר היא רופאה גרמנייה שאפתנית שבסך הכול ענתה למודעת דרושים. אבל במקום לזכות במשרת החלומות שלה, היא מוצאת את עצמה כלואה בלב לבה של תעשיית המוות הנאצית.
שלוש נשים מקצוות שונים של העולם. שלושה סיפורים שמתלכדים לכדי סיפור אחד של גבורה ומאבק.
בהשראת דמויות ואירועים אמיתיים מן העבר משרטטת מרתה הול קלי את חייהן של נשים אמיצות ונחושות שמצטלבים במשימה אחת – לעשות צדק עם אלה שההיסטוריה שכחה.

מרתה הול קלי נולדה בניו אינגלנד ומתגוררת כיום באטלנטה, ג'ורג'יה. זהו ספרה הראשון.

תגובות

תגובות