בנותיו של שומר המיגדלור

תמונה של הספר בנותיו של שומר המיגדלור

מחבר: ג'ין פנזיוול, הוצאה לאור: תכלת הוצאה לאור, תרגום: יסמין קלין, מס' עמודים: 311.

הסקירה שלי:

וואו איזה ספר מקסים! סיפור מרגש עם המון הפתעות שפשוט לא יכולתי להניח מהיד.

הספר מאד זורם ומרתק מהעמוד הראשון. זהו אחד הספרים הטובים שקראתי לאחרונה, ממליצה בחום!

הסיפור מתרחש על אי קטן בדרום קנדה. גבר עובר אירוע טראגי. זמן קצר לאחר האירוע, הוא מוצא סירה שנסחפה לחוף ועליה גופת אישה ולידה תינוקת חיה. הוא בטוח שהתינוקת היא מתנה שאלוהים שלח לו ומחליט לאסוף אותה לביתו.

עשרות שנים לאחר אותו אירוע, שתי נשים אליזבת ומורגן, נפגשות במקרה בבית אבות. אליזבת היא בתו של שומר המיגדלור של האי הקטן, היא קשישה שמתגוררת בבית האבות ומורגן היא צעירה יתומה שנשלחה לרצות עבודות שרות בבית האבות. מורגן גדלה בעבר במשפחת אומנה ולאחר מכן סבה גידל אותה, יש לה חבר עם עבר בעייתי והיא מחפשת את עצמה בחיים.

אליזבת מתיידדת עם מורגן ומבקשת ממנה להקריא לה את היומנים של אביה מאחר וראייתה כבר לא תקינה. אליזבת יודעת שאחיה שמר ממנה סודות והסתיר עובדות ומקווה שדרך קריאת היומנים היא תצליח לגלות מי היא באמת ומהם שורשי משפחתה.

מורגן מרותקת לסיפור חייה של אליזבת ומגלה בהפתעה שסיפור חייה של אליזבת קשור גם לסיפור חייה שהוסתר ממנה, קשר משפחתי מהעבר הרחוק מאד.

בעקבות קריאת היומנים, גם אליזבת וגם מורגן, נחשפות לסודות שהוסתרו מהן במהלך חייהן, לשקרים שסופרו להן ומגלות את עצמן מחדש ואת זהותן האמיתית.

במהלך הסיפור אנו נחשפים לקשר בין שתי האחיות, אליזבת ואמילי, בנותיו של שומר המיגדלור. כל אחת מהן עברה אירועים מכוננים בחייה שהשפיעו על החלטות גורליות שלקחה בחייה.

זהו סיפור מרתק על קשרים בין בני משפחה, על החלטות גורליות שגוררות אחריהן רגשי אשמה כבדים וחיים של סודות ושקרים.

הסוף מדהים, פשוט וואו!

יופי של ספר, אל תפספסו! קריאה מהנה!

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

בליל סערה נשטפת סירה רעועה אל חוף אי קטן בדרום קנדה. גופת אישה מוטלת עליה, ולצדה – תינוקת חיה. גבר שעובר במקום אוסף את התינוקת לביתו. התינוקת הזאת, הוא מאמין, נשלחה אליו משמים.

עשרות שנים לאחר אותו לילה, נפגשות באקראי שתי נשים: אליזבת ליווינגסטון הקשישה, המתגוררת בבית אבות, ומורגן –  צעירה יתומה שנשלחת למקום לעבודות שירות, ומתבקשת להקריא לאליזבת את יומניו הישנים של אביה, שומר המגדלור באי. אך בעוד המילים הדהויות על הדף חושפות בפני מורגן ההמומה את הסיפור המשפחתי שהוסתר ממנה מאז נולדה, מעלים אותם דפים ממש שאלות הנוגעות לעצם זהותה של אליזבת. האם בגילה עוד תוכל לגלות מי היא באמת?

בנותיו של שומר המגדלור הוא רומן סוחף על סודות ושקרים, ועל החלטות לא נכונות בצמתי חיים ההופכות למקור בלתי נדלה של רגשי אשם. כל אלה, על רקע סגנון החיים הסגפני בקנדה הפראית של תחילת המאה שעברה – חיים שאין בהם חשמל והאור היחיד בחורף הוא אורה של העששית, שאינה מצליחה להאיר ולו לרגע את נפשותיהם המיוסרות של הגיבורים –  הופכים את הקריאה בספר לחוויה עמוקה ובלתי נשכחת.

ג'ין פנזוויל היא סופרת קנדית עטורת פרסים. בנותיו של שומר המגדלור היה לרב מכר גדול בקנדה, ותורגם עד כה ל-16 שפות.

תגובות

תגובות