בלדה לארוחת שישי

תמונה של הספר בלדה לארוחת שישי

מחבר: לילך שריד וייטמן, הוצאה לאור: הוצאת הקיבוץ המאוחד, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 328.

הסקירה שלי:

ספר ביכורים מצויין! הסיפור מעניין מהעמוד הראשון והכתיבה נעימה וקולחת, נהניתי מאד מהקריאה ואני ממליצה בחום!

זהו סיפור על משפחה ישראלית עם שלושה ילדים מאד שונים זה מזה. האב עיתונאי פרובוקטור והאם ספרנית. יש להם בת אחת נשואה עם ילד קטן, בת אמצעית רווקה בת שלושים ובן שחי עם בן זוגו באמסטרדם.

בארוחת שישי שיגרתית, ההורים מבשרים לילדיהם בשורה מפתיעה שמערערת את השיגרה של כולם וכל אחד מהם מתמודד איתה בצורה שונה.

אותה בשורה מטלטלת, משפיעה בעיקר על תות, הבת הרווקה שהיא הגיבורה הראשית של הסיפור. תות מתפרנסת מעריכת סרטי חתונות וחולמת להוציא ספר בעתיד.

יום אחד, במהלך רכיבה על אופניים, תות נתקלת בתום, אהוב ליבה מהתיכון. תום כבר שבר את ליבה בעבר אבל היא עדיין אובססיבית כלפיו. היא מתחילה שוב לפתח ציפיות למערכת יחסים רצינית איתו אבל היא רק הולכת ומסתבכת.

באחד הימים תות פוגשת במקרה עוד חבר כיתה מהתיכון שהיה איתה ועם תום בחבורה. בניגוד לתום, הבחור הזה בוגר יותר והוא כן מעוניין במערכת יחסים רצינית עם תות אבל ליבה עדיין עם תום והיא לא מצליחה להפסיק לחשוב עליו.

בנוסף לכך, תות סוחבת איתה סוד מהעבר שרודף אותה וקשור גם לאביה וגם לאחותה. היא מלאת רגשות אשמה וכדי להמשיך הלאה, היא חייבת לשחרר אותו ולהתעמת עם הנוגעים בדבר.

לאט לאט תות לומדת להכיר את עצמה, להבין מה טוב עבורה ולבנות את חייה בהתאם גם אם זה כרוך בפשרות שעליה לעשות.

זהו סיפור על מערכות יחסים בין הורים וילדים, בין אחים ובין גברים ונשים. כל אחד מבני המשפחה מנסה להתמודד עם החיים הלא פשוטים שלו, אם זה נישואים כושלים, מציאת אהבה חדשה, הבאת ילד לעולם ועוד.

מה יעלה בגורל המשפחה? מהו הסוד שרות מסתירה? האם רות תזכה לאהבה?

תקראו את הספר ותגלו הכל. סיפור כל כך אנושי עם דמויות אמינות ומרגשות שכל אחד יכול בקלות להזדהות איתן. ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

בארוחת שישי שגרתית בבית משפחת ינאי, מבשרים הוריה של תוּת בת השלושים בשורה המטלטלת את חייה.
תות, רווקה המתפרנסת מעריכת סרטי חתונות, היא בתם של עמירם, עיתונאי ידוע ושנוי במחלוקת, ושל תרצה הספרנית. אחותה הבכורה איילה, קרייריסטית, נשואה ואם לילד, היא מראה הפוכה לתות ה'מבולגנת' והאימפולסיבית. אחיה הצעיר דני לומד אדריכלות באמסטרדם וחי עם בן־זוגו.

תות מתמודדת עם השינויים במשפחתה ועם הסודות הקשים המתגלים בה. בה־בעת היא מחדשת את הקשר עם תום ברגר, אהובה המיתולוגי מהתיכון. התנגשות אופניים מגלגלת את העלילה לכיוון בלתי־צפוי.
הרומן בלדה לארוחת שישי עוסק בהכרח להתבגר, בקושי לראות את ההורים בפגמיהם ובחולשותיהם, ובניסיון המורכב של צעירים בני דור ה־ Y לסלול לעצמם דרך בעולם מעורער וחסר־ודאות.
לילך שריד וייטמן כתבה סיפור סוחף, עם סצנות מלאות חיוּת, הומור ושנינות. הדמויות שעיצבה אנושיות, אמינות, ישראליות מאוד, ומוכרות לרבים מאיתנו מארוחות שישי.

שריד וייטמן, ילידת 1983 , גדלה במושב קדרון. היא אנימטורית ומאיירת, בוגרת האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל. נשואה ואם לתינוקת, חיה בפתח־תקווה .
בלדה לארוחת שישי הוא ספרה הראשון.

תגובות

תגובות