בית על מים רבים

תמונה של הספר בית על מים רבים

מחבר: אמונה אלון, הוצאה לאור: כנרת, זמורה-ביתן, דביר, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 288.

הסקירה שלי:

אני מאד אוהבת את הספרים של אמונה אלון ונהניתי מאד גם מהספר הזה. אמונה אלון כותבת בשפה עשירה ומשובחת, פשוט תענוג. הסיפור מתפתח לאט וזה קצת מקשה על הקריאה אבל שווה את המאמץ, סיפור מרתק ומרגש מאד. ממליצה בחום!

הגיבור הוא יואל בלום, סופר ישראלי מפורסם שנוסע ברחבי העולם להרצאות על ספרו. הוא מתבקש להרצות באמסטרדם אבל חושש לנסוע. אמו תמיד אמרה לו שאסור לו לחזור לשם. היא איבדה את בעלה במלחמה וברחה לארץ איתו ועם אחותו.

אשתו של יואל משכנעת אותו לנסוע ובביקורם באחד המוזיאונים, הם מגלים תמונה של אמו עם תינוק שלא דומה לו ועם אחותו.

יואל מחליט לברר מיהו אותו תינוק ומה אמו הסתירה ממנו. הוא חוזר לאסטרדם ובמקביל הוא מתייעץ עם אחותו ולאט לאט חושף את התעלומה.

יואל מחליט לכתוב את סיפור חייו ומכאן מסופרים שני הסיפורים במקביל: קטעים מחייו בהווה וקטעים מחייו בעבר.

סיפור מעניין ונוגע ללב שבסופו יבין יואל מדוע אמו כל הזמן אמרה לו: "תזכור ואל תשכח, יש לך אמא ויש לך אחות ויש לך את עצמך. זהו שום דבר אחר לא משנה".

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

יואל בלום הוא סופר ישראלי מצליח בארץ ובעולם. ביקור באמסטרדם זורק אותו למציאות היסטורית ורגשית שבה ייחשף בפניו, לראשונה בחייו, הסיפור שלא הכיר ולא שיער: סיפורו שלו.

בבית על מים רבים מתרחקת אמונה אֵלון מהמחוזות הגיאוגרפיים והסוציולוגיים שבהם התחוללו עלילות ספריה הקודמים, אבל גם הפעם היא ממקמת את עיקר ההתרחשות בתוך המשפחה, בתוך היחסים הקרובים ביותר ובתוך הנפש.

בבית על מים רבים, הרומן החדש שלה, מפליאה אמונה אֵלון ליצור, בלשון צלולה, פיוטית ומדויקת, עלילה בלשית היסטורית־פסיכולוגית מרתקת ונוגעת בלב. יגאל שוורץ

בית על מים רבים הוא הרומן הרביעי של אמונה אֵלון. ספריה הקודמים — שמחה גדולה בשמים, ותכתבו: אהובתנו וגם במופלא ממני – היו לרבי־מכר, וזיכו אותה בפרס היצירה לסופרים עברים (2015) ובמועמדות לפרס ספיר (רשימה ארוכה, 2012).

תגובות

תגובות