בית טרלוני

תמונה של הספר בית טרלוני

מחבר: האנה רוטשילד, הוצאה לאור: ידיעות ספרים, פן, תרגום: טליה בר, מס' עמודים: 422.

הסקירה שלי:

סאגה משפחתית מרתקת שמתרחשת בין השנים 2008 ל- 2010 המתארת את חיי משפחת טרלוני במשך תקופה ארוכה של למעלה משמונה מאות שנה.

הספר לא קל לקריאה, הוא איטי ומכיל המון מונחים מתחום הכלכלה ולכן לא מתאים לכל אחד. אני רואת חשבון ולכן מכירה את המונחים אבל מודה שגם לי היה קשה ודילגתי לא מעט על תיאורים מפורטים.

עם זאת, הספר מעניין, מרגש, מתובל בהומור בריטי ובהחלט שווה את ההשקעה. זהו סיפור על משפחה, תככים, סודות, שקרים, בגידות, חברות ואהבה המתרחש בתקופה של המשבר הכלכלי העולמי של שנת 2008.

ממליצה בחום!

טירת טרלוני, אשר ממוקמת בחופי קורנוול, קיימת כבר מעל לשמונה מאות שנה ומשמשת כמקום מגוריה של משפחת טרלוני. כל הרוזנים, שהתחלפו במהלך השנים, חיו בה חיים ראוותניים ומנקרי עיניים. הם ערכו מסיבות מפוארות, בנו חדרים מרהיבים ובזבזו כספים כאילו אין מחר.

כיום, לאחר שנים של בזבוז, המשפחה שחיה בטירה מתמודדת עם בדידות ונאלצת לחיות בצמצום כי הטירה בסכנת התמוטטות ופשיטת רגל.

בנוסף, שלושה אירועים לא צפויים מאיימים להחיש את סופה של הטירה המפורסמת ואת סיכויי הישרדותה: הגעתה של בת לא חוקית הקשורה למשפחה, מנהל קרנות גידור נקמן והמשבר הכלכלי של 2008.

כיום גרים בטירה: קיטו טרלוני ואשתו ג'ין, שלושת ילדיהם והוריו הקשישים של קיטו שעדיין מסרבים להאמין שירדו מנכסיהם וממשיכים לרצות לחיות חיים מפוארים.

אחותו של קיטו, בלייז, עזבה את הטירה ללונדון לפני עשרות שנים ומעולם לא חזרה. כיום היא מומחית בתחום הכלכלה ושוק ההון ובזכות מקצועיותה היא מרוויחה הון רב. עד היום היא נשארה רווקה וכל חייה הוקדשו לעבודה.

באחת הישיבות היא פוגשת גבר מסתורי שמחמיא לה על עבודתה אבל היא מפחדת לתת לו את ליבה בגלל טראומות שקשורות בעברה.

בלייז תחווה במהלך הסיפור המון טלטלות, עליות ומורדות, הן בחייה המקצועיים והן בחייה האישיים.

האירוע הראשון מתחיל כאשר ג'ין ובלייז, כל אחת בנפרד, מקבלות מכתב מאנסטסיה אחרי שלא היו בקשר כשלושים שנה.

ג'ין, בלייז ואנסטסיה היו חברות טובות אבל משהו קרה שהפריד ביניהן, אנסטסיה ובלייז עזבו ומאז לא היה קשר בין השלוש.

במכתב אנסטסיה מספרת להן שהיא גוססת ומבקשת מהן שידאגו לבת שלה, אעישה. כשאעישה מגיעה היא מטלטלת את חיי כל המשפחה. היא מאלצת אותם להתמודד עם העבר, מתגלים סודות, בגידות, שקרים ומתעורר רצון לנקמה.

מדוע בלייז עזבה את הטירה? למה התנתקה ממשפחתה כולל מאחיה? האם תשרוד את משבר 2008 מבחינה מקצועית? מה מונע ממנה להתאהב? ממה היא חוששת? האם תצליח בסופו של דבר לזכות באהבה?

מדוע עזבה אנסטסיה? מה הדבר הנורא שקרה והצליח להפריד בין החברות? מה מטרת בואה של אעישה ומיהו אביה?

ושאלת השאלות: מה יעלה בגורל טירת טרלוני?

תקראו ותגלו. סאגה משפחתית עם המון הפתעות, אירועים מטלטלים, סודות שמתגלים ומשברים. הסוף מאד מרגש וגרם לי להזיל דמעה.

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

“משפחה זה משהו שאתה צריך להשלים איתו. אתה מקווה לכבד אותם, אפילו לחבב אותם, אבל מוטב לא להציב את הרף גבוה מדי.”

כבר יותר משמונה מאות שנה משמשת טירת טרלוני, בעבר היהלום של חופי קורנוול, כמקום מושבה של משפחת טרלוני. כל רוזן בתורו שפך כספים בלי חשבון והפך את המבנה והאדמות שסביבו לערב-רב ראוותני של אגפים, צריחים ושיגיונות.
אלא שהדורות האחרונים הצליחו לבזבז יותר ממון מכפי שהרוויחו וכתוצאה מכך המשפחה חיה עתה בבדידות מזהרת ובדלות, כשאפשרויות הפעולה העומדות לרשותה הולכות ומצטמצמות. שלושה אירועים בלתי-צפויים עומדים להחיש את הקץ: הופעתה הפתאומית של קרובת משפחה חדשה, בת בלתי-חוקית יפהפייה ועיקשת; מנהל קרנות גידור אמריקאי חסר עכבות המחפש נקמה; והמשבר הכלכלי של 2008.

בית טרלוני הוא סאטירה חברתית המתרחשת בעולמות המקבילים והבלתי-תלויים לכאורה של האצולה הבריטית ושוקי הכספים. זהו גם סיפורה של חברות רבת-תהפוכות בין שלוש נשים: אחת מהן תמות; האחרת תגלה את ייעודה; והשלישית תמצא אהבה.

האנה רוטשילד, מחברת רב-המכר "אי-סבירות האהבה", כתבה ל"ואניטי פייר", ל"ווג", ל"אינדיפנדנט" ול"ספקטייטור". היא סגנית נשיא פסטיבל הספרים הידוע בהיי, חברה בחבר הנאמנים של גלריית טייט והאישה הראשונה ששימשה יו"ר חבר הנאמנים של הנשיונל גלרי בלונדון. היא גם במאית סרטים תיעודיים שהוקרנו בפסטיבלים כמו טרייבקה וטלוריד וגם בטלוויזיה.

"מענג מתחילתו ועד לסופו" – Mail on Sunday
"שנון ומסוגנן" – Sunday Times
"סאגה מפוארת" – The Times

תגובות

תגובות