בחירתו של רפאל פ.

תמונת כריכה של הספר בחירתו של רפאל פ.

מחבר: ורדה פולק-סאם, הוצאה לאור: טפר הוצאה לאור, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 430.

הסקירה שלי:

ספר עוצמתי, חודר לנשמה אבל לא קל לקריאה. לקח לי המון זמן להתחבר אליו, קראתי בסביבות 100 עמודים ולא הבנתי מה קורה. אפילו נטשתי וקראתי ספר אחר. מכיוון שהנושא מרתק אותי, לא ויתרתי בקלות. קראתי את הפוסט של מאירה ברנע-גולדברג, שעליה אני מאד סומכת, שהרגישה בדיוק כמוני בתחילת הקריאה אבל המשיכה ומאד התרשמה מהספר, גם קראתי על המחברת באינטרנט וגיליתי שהספר מבוסס על המקרה האמיתי שלה, אם ששכלה את בנה האהוב רפאל שסבל ממחלת הדיכאון והסתקרנתי מאד. בסופו של דבר החלטתי לחזור אל הספר ומאותו רגע, לא יכולתי להפסיק לקרוא. כמה אהבה, כמה כאב וכמה עצב יש בספר הזה, ועל אף כל האהבה והתמיכה מצד האם, בסופו של דבר היא לא הצליחה להציל את בנה.

בהזדמנות זאת אני רוצה להודות לבר מהמשרד של מיכל פייקין ששלחה לי את הספר עם הקדשה מרגשת ושליוותה אותי במהלך הקריאה ובהתלבטויות שלי: צדקת במה שכתבת, זהו אכן סיפור נוגע ללב, נהניתי מהקריאה, תודה!

זה ספר שיישאר איתי עוד המון זמן. ספר חשוב שמטרתו להגביר את המודעות למחלת הדיכאון שעלולה לגרום למחשבות אובדניות. חשוב מאד לא לשמור בסוד, לא להתבייש לבקש עזרה, ללכת לטיפול פסיכולוגי ובמידת הצורך לשקול גם טיפול פסיכיאטרי בשילוב כדורי הרגעה. ניתן לצאת ממנה, אני הייתי שם כשחליתי בפעם השלישית ויצאתי מזה בעזרת כל מה שציינתי ובעזרת המון תמיכה מהמשפחה. קראו את הספר הזה, לא תצטערו!

הסיפור מתחיל כשהנשמה של רפאל נמצאת בגן עדן ומגיעה משם לרחם של אמו. הוא ממשיך עד לידתו וצאתו לעולם שעבורו זהו בעצם גהנום, חיים בצל כאב פיזי ונפשי כתוצאה מדיכאון ופחדים עד לסוף הטראגי בהיותו בן 25.

הסיפור מתרחש בירושלים, משופע בתיאורים וריחות של תבשילים וכתוב בשפה העברית מתובלת בספניולית המדוברת על ידי משפחתה של אמו.

רפאל נולד בירושלים. הוא היה ילד מוכשר במיוחד, יפה תואר וחכם מאד. אמו כותבת את הסיפור מנקודת מבטה. היא מנתחת את נפשו של בנה, את מחשבותיו, הרגשתו וכאביו וכמובן גם את רגעי השמחה שחווה.

רפאל עבר הרבה משברים בחייו. אמו התגרשה ואביו עזב את הבית, חזר בתשובה והקים משפחה חדשה. הפרידה מאביו הרסה את רפאל. געגועיו לאביו שוברים את לבו. אביו מבטיח לבקרו אבל כל פעם מחדש מאכזב אותו ולא מגיע.

בהמשך רפאל חווה אהבה נכזבת, נאנס ע"י נער, חווה בגידה. הוא נכנס לפחדים: פחד מחושך, פחד לחלות בסרטן, פחד מזה שאולי הוא הומו אך הפחד האמיתי הוא הפחד למות.

הוא שואף לאב חדש, אמו מחליפה גברים ולא אחת הוא מוצא גבר זר במיטתה, עד שהיא נישאת לגבר עשיר וחייו של רפאל משתפרים. הוא מטייל עם אביו והוא מאושר אבל הכל משתנה כאשר אביו רב עם בנותיו מנישואיו הקודמים ואז הופך למפלצת. הוא מתנכל לרפאל ורפאל שונא אותו.

בהמשך נולדת לרפאל אחות שהיא הדבר הכי טוב שקרה לו והוא אוהב אותה אהבת נפש. זה אחד מרגעי השיא היפים בחייו של רפאל.

כל הזמן הזה, רפאל הולך לשיחות עם פסיכולוג ומטופל בכדורי הרגעה. הוא חוות עליות וירידות. הוא מתגייס לצבא, מתקבל ללהקה צבאית כמתופף ולרגע הוא מאושר. כשהוא משתחרר הוא נוסע לניו יורק כדי ללמוד ומופיע עם להקה אבל גם שם המחלה מתפרצת. בנוסף למחשבות הטורדניות הוא סובל גם כאבים פיזיים וחוזר לירושלים לאמו האהובה. היא היחידה שהוא נותן בה אמון. רק בה הוא בוטח. אבל היא והוא שומרים את המחלה בסוד, שמא יחשבו שהוא משוגע וחס וחלילה יאשפזו אותו.

במהלך חייו ובעיקר בצבא ובניו יורק רפאל ניסה לשים קץ לחייו, הן בעזרת רובה והן בתלייה. הוא מאד רצה למות אבל הפחד שיתק אותו כפי שטען: "פחד מהמוות אני פוחד מהמוות".

בשיחות עם הפסיכולוג שהוא נקשר אליו מאד, הפסיכולוג הציע שיתנתק מאמו שמגוננת עליו ורמז שהמוות הוא אופציה שכן הוא הדבר היחיד שישים סוף לסבל. זה בודאי השפיע מאד על רפאל ובחירתו בסוף העצוב.

קראו את הספר החשוב הזה לקראת שבוע בריאות הנפש, היכנסו לראשו של רפאל בהתלבטותו האם לחיות או למות, חוו איתו את כאביו ומולם את רגעי השמחה בחייו והתלוו לאהבה האינסופית שאמו מעניקה לו. ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

תקציר הספר בחירתו של רפאל פ.

תגובות

תגובות