בחברה טובה

תמונה של הספר בחברה טובה

מחבר: זהר מנשס, הוצאה לאור: פרדס הוצאה לאור, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 350.

הסקירה שלי:

סיפור ישראלי המשלב את האינטריגות, התככים, המניפולציות הקיימים בעולם העסקים עם הסיפורים האישיים העומדים מאחורי האנשים המככבים בו. הסיפור שלפנינו  מתמקד במנהלים של חברת דייה, חברה מצליחה בתחום הלוגיסטיקה. הספר מעניין, מותח והכתיבה קולחת.

הנושא מאד מוכר לי, כמי שעובדת כרואת חשבון באגף החשבות בבנק בינוני. אהבתי מאד את השילוב בין העולם העסקי לעולם הפרטי, ממליצה בחום!

הספר בנוי מפרקים קצרים. כל פרק מתמקד בדמות אחרת. הפרקים משלבים בין עברה של הדמות להווה, הן בתחום העסקי והן בתחום האישי.

היה לי קצת קשה בהתחלה להתרגל לצורת הכתיבה אבל אחרי כמה פרקים כאשר למדתי להכיר את הנפשות הפועלות, התרגלתי לפורמט והסיפור זרם.

בכל פרק אנו לומדים על חייו הפרטיים של אחד ממנהלי החברה, מגלים סודות מעברו, משברים שחווה והשפיעו על חייו עד היום, אירועים מרגשים ומכוננים בחייו ודברים לא פתורים מהילדות.

אחד מתמודד עם בן שמודח מקורס קצינים וזקוק לתמיכה, אחד מתמודד עם בת שברחה מהבית, אישה בוגדת, הורים מאמצים, בן שנפצע בתאונה ועוד.

ועכשיו לתוכן הסיפור:

הסיפור מתרחש במשך שלושה ימים בחודש אוקטובר בשנת 2009. במשך שלושת הימים הללו, חברת דיה נקלעת לסערה גדולה שמסכנת את מעמדה בשוק ומאיימת על קיומה.

תומר הוא מנכ"ל החברה מזה כעשר שנים. מספר שתיים שלו היא רונית, אישה מצליחנית וחברתו הטובה ביותר. רונית עוברת תאונה קשה ובנה נפצע. היא מחליטה להקדיש את חייה לבנה ומודיעה על התפטרותה. מאותו רגע, החברה גועשת וסוערת. כל מנהל רוצה להחליף אותה ולהיות מספר שתים של תומר.

ריבה המרשעת והמניפולטיבית, מנהלת הכספים של החברה שמוכנה לרמוס את כולם, מתחברת עם תומר ומנסה להשפיע עליו למנות עושה ולעשות מהלכים קיצוניים בחברה שעליהם עוד יתחרט בעתיד. ריבה גורמת לסכסוכים בין העובדים ולעזיבה של עוד מנהלים.

מה יעלה בגורל חברת דייה? מוזמנים לקרוא את הספר ולגלות בעצמכם. הסוף מפתיע!

תזכרו שמאחורי כל מנהל קשוח, עומדת דמות רגישה. כשקורה משבר, תאונה, מחלה, החיים משתנים ופתאום מבינים מה חשוב באמת. אנחנו עסוקים בקריירה, עובדים מהבוקר עד הלילה ולפעמים שוכחים את המשפחה ואפילו את עצמנו. אני הייתי כזאת הרבה שנים עד שחליתי ועשיתי שינוי רציני בחיים. למדתי שבמאזן עבודה מול משפחה, המשפחה מנצחת.

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

כבר עשר שנים שתומר אולסן מכהן כמנכ"ל הכריזמטי והמוערך מאוד של חברת "דייה". עשר שנים שהוא חי ונושם את החברה הזאת ואת אנשיה. חברה שהייתה מרוסקת ושולית כשקיבל אותה הפכה אט אט לאימפריה משגשגת. עד שמגיע הסתיו של אוקטובר שנת 2009.

בשלושה ימים, נסחפת החברה למערבולת המאיימת על קיומה, וחושפת מציאות בה מאחורי כל חבר הנהלה מטאורי מסתתרים קרעי חיים וסוד שמחכה להתגלות. ומתוך המשבר, מנסה תומר לנווט את דרכו ואת דרכה של החברה. לתדהמתו, מסעו נתקל בקשיים עצומים והוא מוצא עצמו נחבט ביצרים האפלים ובמטען הזיכרונות הכמוסים של חברי הנהלתו – ושלו עצמו.

זהר מנשס בוחר למקם ברומן הביכורים שלו את הדרמות האנושיות והמשברים האישיים דווקא בזירה העסקית הרוחשת, זירה היודעת לטפח ולהצמיח את אנשיה, אך מסוגלת גם לטרוף כקלפים את חייהם.

בכתיבה רגישה וישירה, חודר הסופר אל נפש הדמויות ומציג לקוראיו את קשת מהלכיהן המונעים משאיפות מוסוות וניסתרות מעין הקבוצה. בחברה טובה הוא רומן סוחף וקולח על אנשים, עסקים ושלל מורכבויות החיים שביניהם.

תגובות

תגובות