אררטים

מחבר: אורה אחימאיר, הוצאה לאור: עם עובד, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 284.

הסקירה שלי:

ספר מעניין מאד, שמשלב סיפור אישי עם היסטוריה, הכתיבה יפה וקולחת, ממליצה בחום!
הספר דן ברצח העם הארמני שבוצע על ידי הטורקים בתקופת מלחמת העולם הראשונה. מדובר  בטבח המוני, גרוש המוני, צעדות מוות, התעללות מינית בנשים, שבוצעו כנגד האוכלוסייה הארמנית במטרה להשמידה. נושא חשוב שהטורקים העדיפו להימנע מלדבר עליו.

הגיבורה בספר היא לונה. לונה היא חוקרת שואה, אשת משפחה מסורה. היא נשואה לאורי, איש לא קל וקצת אנוכי ולהם שני בנים. בנם הבכור עבר תאונה ונותר נכה מהצוואר ומטה. לונה מקדישה את חייה למשפחתה, היא מנסה לרצות את בעלה, מטפלת במסירות בבנה הנכה ובנכדותיה ופחות מתמקדת בעצמה וברצונותיה.

יום אחד בעלה מארגן כינוס באוניברסיטה ושומע שאחד המרצים שיש לו שורשים ארמניים, ג'ורג', מחפש חוקרת. הוא ממליץ על אשתו, לונה. ג'ורג' מבקש מלונה שתצטרף  אליו למחקר בנושא רצח העם הארמני המתמקד בפגיעה בנשים כאמצעי להשמדת עם.

לונה נענית לו ויוצאת למסע מרתק של שלוש שנים שנע בין הרובע הארמני בעיר העתיקה בירושלים  ומגיע עד חלב שבסוריה, שם גרו סבתה וסבה.

לונה נזכרת שבעבר הלכה עם אמה לבחורה שפניה מקועקעות ושואלת את אמה אודותיה. אמה מספרת לה שסבתה כתבה מחברת ובה סיפור הצלתה של אותה בחורה שפגשו בעבר, שושאן, בחורה ארמנית שעברה התעללות קשה, שהיא וסבה של לונה הצילו בזמן רצח העם הארמני. הם הבריחו אותה לחלב ומשם לארץ.

לונה לוקחת על עצמה פרוייקט: לספר את סיפורה של לונה. לונה וג'ורג' עורכים הרצאות בכדי להביא לידיעת העולם את הזוועות שנעשו על ידי הטורקים ומקווים לנסות להבין את הגורמים לזוועות בכדי לוודא שלא יישנו מעשים כאלה בעתיד. במהלך הספר מוזכרת שואת היהודים לצד שואת הארמנים ומוזכרות נקודות הדמיון היניהן.

במקביל לסיפור ההיסטורי, מובא סיפורה האישי של לונה. בינה לבין ג'ורג' מתפתחים יחסים קרובים אך שניהם חוששים לממש את הרגשות, פן יתערערו השקט והשיגרה שבחיי הנישואין של שניהם. ג'ורג' מתחבר גם מאד לבנה הנכה והם מבלים הרבה ביחד.

דווקא כשלונה מתחילה לממש את עצמה וזוכה להכרה, קורה ארוע במשפחתה שגורם לה לנפילה חזקה שממנה קשה לה להתאושש.

כמו שכבר כתבתי, יש פה שני סיפורים, זה לצד זה, היסטורי ואישי.

הסיפור ההיסטורי כולל בתוכו אכזריות והתעללות מצד אחד אבל גם המון חמלה ואהבה מהצד השני.

הסיפור האישי הוא סיפור על חשיבות המשפחה, על הורות והקרבה למען הילדים, על קריירה ושאיפות, על תהילה והכרה ועל הזכות של כל אחד לממש את עצמו ולהיות מאושר!

ספר מעניין, כתוב היטב, ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

משפחה היא יקום קטן שבלבו אישה השומרת מפני התפרקות איבריו. כך חייתה לונה, חוקרת שואה ששורשי משפחתה נטועים בחַלַבּ. כך האמינה עד שחדרו לחייה זר מושך לב ועדותה של נערה ארמנית שמילטו הורי הוריה של לונה בימי רצח העם הארמני, לאחר עינויים וסבל שנחרטו לעד בלִבה של הנערה ובפניה.

"כמו שקורה לא פעם בירושלים, יום אחד לכד אותי העבר וכפה עליי מסע שתחילתו ברובע הארמני בעיר העתיקה וסופו בחלב הנחרבת, ואולי גם להפך. מכאן לשם ומשם לכאן. במרוצת הימים החל סיפור חיי להשתרג בסיפורם בן מאה השנים של הארמנים וערבל אותם עד שלא היה אפשר להפריד ביניהם. וכן, אכזריות לא אנושית בידי בני אנוש הייתה בו, אבל היו גם רוך, משפחה ואהבה."

כך סוחפת אותנו אורה אחימאיר בדרכה הנוקבת, ממש כמו את גיבורת הספר, לתוך מסע מרעיד סִפּי נפש שמפגיש בין אומות ובין גורלות.

אורה אחימאיר, בעבר מנהלת מכון ירושלים למחקרי מדיניות ובעלת אות "יקירת ירושלים". ספרה רב־המכר כלה (2012) היה מועמד סופי לפרס ספיר.

תגובות

תגובות