אפקט רוזי

תמונה של הספר

מחבר: גרהם סימיון, הוצאה לאור: אחוזת בית ספרים, תרגום: סיון בסקין, מס' עמודים: 398.

הסקירה שלי:

ספר קליל, חמוד והומוריסטי. זהו ספר ההמשך לספר "פרוייקט רוזי" בו אנו נחשפים להתמודדות של דון ורוזי עם חיי הנישואין ומאמצם לשפר את מערכת היחסים ביניהם.

 לאחר שדון ורוזי נישאו, הם עברו לגור בניו יורק. דון, שהוא אדם שונה, על הספקטרום האוטיסטי, הוא פרופסור לגנטיקה באוניברסיטה ורוזי לומדת רפואה.

 שניהם מאוהבים ומאושרים עד שהכל משתבש ברגע שרוזי מודיעה שהיא בהריון שלא היה מתוכנן מראש. דון לא יודע איך לעכל את הבשורה ומה המשמעות של להיות אב לילד ולא יודע אם הוא מסוגל בכלל להיות אב עם רגשות כלפי בן כי הוא מוגבל חברתית ומודע לכך.

 בנוסף, חברו של דון שבגד באישתו וסולק מהבית, מגיע לגור לתקופה לא מוגבלת עם דון ורוזי ומקשה עוד יותר על הזוגיות שלהם.

 בשורת ההריון מובילה את דון שלנו לרצף של אירועים שמאיימים על חיי הנישואין שלו ושל רוזי והוא מתחיל להסתבך בשקרים מול אשתו.

 כדי להתכונן להיות אב, בדרכו האובססיבית הוא חוקר, קורא ספרים, הולך לעובדת סוציאלית, נפגש עם חוקרות לסביות ואפילו יוצא לגן שעשועים להשקיף על הורים וילדים עד שהוא נחשד בפדופיליה ונעצר.

 הוא מציק לרוזי בקשר לתזונה הבריאה שהיא חייבת לכפות על עצמה בגלל ההריון ורוזי מוצאת את עצמה מוטרדת מההוראות שדון מכתיב לה, פגועה מזה שהוא לא בא איתה לבדיקות וחוששת שאולי דון בעצם לא מסוגל להיקשר ריגשית לילד ומפתיעה אותו בהודעה דרמטית.

 ההודעה מערערת מאד את מצבו הנפשי של דון ובעזרת חברים ויועצים הוא מנסה להתמודד איתה.

 מה יהיה גורל חיי הנישואין של דון ורוזי? את זאת תגלו אם תקראו את הספר החמוד הזה! ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

דון ורוזי חוזרים, ויש להם חדשות מפתיעות!

לאחר שדון ורוזי נישאו, הם עזבו את אוסטרליה ועברו להתגורר בניו יורק. כעת דון מועסק כפרופסור לגנטיקה באוניברסיטת קולומביה, ואילו רוזי לומדת רפואה. אלא ששגרת חייהם המתוכננת בקפידה משתבשת בעקבות הודעה מפתיעה של רוזי: "אנחנו בהיריון". ההודעה נוחתת על דון בדיוק כשהוא עומד לעדכן את רוזישחברו הוותיק ג'ין נזרק מהבית על ידי אשתו, קלודיה, לאחר שנתפס בוגד עם צעירה איסלנדית. כעת הוא צפוי להגיע לניו יורק ולהתארח בדירתם הקטנה של רוזי ודון למשך פרק זמן לא ידוע…

ההיריון הלא מתוכנן מניע סדרה של אירועים שמטלטלים את חיי הנישואים ומערערים את מצבו הנפשי של דון. בניסיון נואש לפתור את המתחים הזוגיים ולספק פתרונות מושכלים לבעיות של חבריו, דון הולך ומסתבך ברשת של שקרים. כדי להתכונן לתפקידו החדש כאבא, הוא יוצא לעקוב אחר ילדים בגן שעשועים ומשתתף בלידה שמסתבכת, ועקב כך נקלע להסתבכויות עם משטרת ניו יורק, עם עובדות סוציאליות ועם חוקרות פמיניסטיות בעלות אג'נדה לסבית. רוזי, מצדה, לא מוכנה לקבל את משטר התזונה הקפדני של דון, ומתחילה לפקפק ביכולתו להיקשר רגשית אל ילדם ( אותו "בוסר-אדם", כהגדרתו).

רב המכר העולמי "פרויקט רוזי" (מעל מיליון עותקים ביותר מארבעים מדינות) זכה להצלחה מסחררת והיה אחד הספרים הנמכרים ביותר בישראל בשנים 2014-2013. ב"אפקט רוזי", ספר ההמשך השנון והאינטליגנטי, אנו חוזרים אל עלילותיהם של דון ורוזי, שהפעם נאלצים לצלוח משימה מסובכת לא פחות ממציאת רעיה או איתור אבא ביולוגי – התמודדות עם חיי נישואים. וכפי שקרה ב"פרויקט רוזי", גם הפעם דון מנסה להתמודד עם מכשולים בדרכו הכמעט-מדעית, שרק מסבכת את העניינים עוד יותר.

וכך כתב ביל גייטס על "אפקט רוזי", ברשימה שציינה את חמשת הספרים הטובים ביותר שקרא ב-2014: "זהו אחד מהרומנים הטובים ביותר שקראתי מזה זמן רב. גרהם סימסיון חוזר אל הדמויות האהובות מ'פרויקט רוזי', ומוסיף מרכיבים חדשים ומרעננים. 'אפקט רוזי' הוא רומן מצחיק ומעורר מחשבה על מערכות יחסים: מה גורם להן לעבוד, ומה נדרש מאיתנו להשקיע על מנת לשפר אותן."

תגובות

תגובות