אני ליאונה

תמונה של הספר

מחבר: גיל הראבן, הוצאה לאור: אחוזת בית ספרים, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 541.

הסקירה שלי:

ספר מקסים! מזמן לא קראתי ספר כל כך חודר שכתוב בשפה כל כך עשירה ויפהפיה, בהחלט ספר שאסור לפספס, במיוחד לאוהבי ספרים כמונו. הספר משלב בתוכו משפטים מקלאסיקות כגון: מדאם בובארי, נשים קטנות, יריד ההבלים, אנה קראנינה ועוד.

 הספר לא קל לקריאה ולקח לי זמן להישאב לתוכו. מהרגע שנשאבתי, לא יכולתי להפסיק לקרוא. קל מאד להזדהות עם הגיבורה, אהבותיה, פחדיה, קשייה והתמודדותה עימם.

 הגיבורה, ליאונה, נולדה באפריקה. בילדותה היו לה חיים שמחים, הורים אוהבים. אביה עסוק בעבודתו ועל אמה נופלת "קללת המיגרנה" לעיתים תכופות ולכן בהיעדר אנשים שיטפלו בה, היא שוקעת בקריאת ספרים והם משמשים לה מודל להתנהלות בחייה.

 יום אחד ליאונה עוברת ארוע קשה בבית הספר והוריה מחליטים לשלוח אותה לישראל לגור עם סבתה בקיבוץ. שם היא מתחילה את מסע חייה הלא פשוט. בקיבוץ היא מתמודדת עם שנאה והתעללות ומנסה למצוא בספרים פתרונות ודרכים להתמודדות. היא מקשיבה לגיבורים מהספרים ומתייעצת איתם כיצד להתמודד עם הקשיים.

 למרות הקשיים בקיבוץ ליאונה מוצאת לה דמויות טובות לאהוב ולהיות נאהבת. גם את הקיבוץ היא נאלצת לעזוב והיא מגיעה לקהילה חרדית ואחר כך לחברה אקדמאית-בוהמיינית בירושליים ופוגשת בדרכה מגוון טיפוסים שכדי להתנהל מולם היא פונה לגיבורי הספרים שלה לקבלת עצות.

 ליאונה היא גיבורה ראוייה להערצה, שפתה הגבוהה באה לה מקריאת הספרים והיא נחשבת "מוזרה" בעיני הסובבים אותה.

 ליאונה לא נכנעת לקשיים הפיזיים והנפשיים שאיתם היא נאלצת להתמודד ולא מוותרת על חיפוש הטוב בעולם. היא מחליטה שהיא תהיה "גיבורת חייה" והיא לא מוותרת לעצמה ולא נכנעת לקשיים. היא לוחמת אמיתית ראוייה להערצה.

 ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

בתחילת חייה, נדמה שדרכה של ליאונה על פני האדמה תהיה מאושרת. השמים הכחולים של יבשת אפריקה (שבה נולדה) מחייכים לה, ריחות ומזמורים קוסמים לה, והשמש מאירה את עולמה. ליאונה מרגישה אהובה, אך בהעדר אנשים שלא רק יאהבו אותה, אלא גם יטפלו בה – היא שוקעת מגיל צעיר בספרים, והם אלה ש"מגדלים" אותה. גיבורי הספרים משמשים לה כחברים וכמודל להתנהלות בעולם. ואז, יום אחד הכול משתבש. ביום בהיר אחד נאלצת ליאונה לעזוב את אפריקה ולנסוע עם סבתה לישראל, ושם להתחיל את מסע חייה הבלתי צפוי ורווי-העלילות. מסעה חוצה בסערה שכבות חברתיות – בעוד היא הופכת לנערה מושכת ואז לאישה שפוגשת אהבה. הוא מתחיל בקיבוץ, עובר בקהילה החרדית, בחברה האקדמית-בוהמיינית בירושלים, ועוד. בדרכה נקרים לה טיפוסים שונים, מגוונים, אהובים ויריבים, שבכדי להתמודד איתם, היא מקשיבה שוב ושוב לקולות גיבורי ספריה, המבקשים את הטוֹב, המוסרי והנאצל. "אני ליאונה" הוא רומן גדול וסוער. זהו רומן ששואב את השראתו ממסורת הרומנים הפיקרסקיים הגדולים של המאה התשע-עשרה. במרכזו עומדת גיבורה ששפתה הייחודית יונקת מהספרים שקראה מאז ילדותה, והשפה הזאת גורמת לה להישמע באוזני סובביה כמישהי שכאילו יצאה בעצמה מבין דפיו של ספר. ליאונה היא צעירה אמיצה ומעוררת השראה, המבקשת להפוך לגיבורת חייה, ולהתמודד עם קשיים רבים בלי לוותר על חיפוש אחר הטוֹב שבאדם. ההחלטה של גיל הראבן לסַפֵּר את סיפורה של ליאונה הישראלית ברוח הרומנים הפיקרסקיים הגדולים היא החלטה חתרנית, כזו שמסרבת לוותר על עולם שבו קיימים גיבורים שמשנים את חייהם, דמויות מופת, וערכים של טוּב ושל אצילוּת. החתרנות נמצאת גם בעצם כתיבת רומן "גדול" ואפי, כזה שאינו קצר-רוח, שפורש בפני הקוראים סיפור רב-דמויות, רב-מעללים ורב-נופים חברתיים, כזה שמאפשר צלילה ללילות קריאה ארוכים, ושהייה רחבת-לב בחברת הגיבורה, אהבותיה, פחדיה והדרמות שמזמן לה מסע חייה. "אני ליאונה" הוא ספרה החמישה-עשר של גַיל הראבן, כלת פרס ספיר לשנת 2002, כלת פרס ראש הממשלה לשנת 2013, ומחברת רבי-המכר "שאהבה נפשי" (כתר, 2001), "השקרים האחרונים של הגוף" (אחוזת בית, 2008) ו"לב מתעורר" (אחוזת בית, 2010)

תגובות

תגובות