אנה ואיש הסנונית

תמונה של הספר אנה ואיש הסנונית

מחבר: גבריאל סביט, הוצאה לאור: דני ספרים, תרגום: דנה פלג, מס' עמודים: 212.

הסקירה שלי:

סיפור הישרדות של ילדה בת שבע בתקופה מלחמת העולם השנייה. זהו ספר נוער אך בהחלט מתאים גם למבוגרים. סיפור עצוב ומעניין שהשאיר אותי עם המון שאלות לא סגורות אבל עם המון אופטימיות לעתיד. ממליצה בחום!

הסיפור מתרחש בקרקוב שבפולין בשנת 1939. אנה היא ילדה בת שבע, אמה נפטרה והיא חיה עם אביה. אביה הוא מורה לשפות ולכן גם היא דוברת המון שפות, דבר שבהחלט תזדקק לו בהמשך.

יום אחד, אביה משאיר אותה בבית המרקחת אצל המוכר, חברו הגרמני ומבטיח שיחזור. אבל הוא לא חוזר, הוא נלקח על ידי הגרמנים. המוכר חושש לחייו ולכן מחזיר את אנה לביתה, שם היא מוצאת דלת נעולה ואין לה לאן ללכת. אנה חוזרת לבית המרקחת ומחכה בחוץ.

איש מוזר וגבוה נכנס לחנות. הוא לבוש היטב ומעורר את תשומת לבה של אנה. גם הוא דובר הרבה שפות וברגע שהוא שורק שריקה מיוחדת , מגיעה אליהם סנונית יפה, מראה ששובה את לבה של אנה הקטנה והבודדה.

אנה מחליטה לעקוב אחריו וקוראת לו איש הסנונית. הוא לא מוכן לגלות את שמו ולא לספר פרטים על אודותיו. למזלה של אנה, איש הסנונית מאמץ אותה ומחליט לעזור לה. השניים יוצאים למסע של שנים, מסע הישרדות שבמהלכו יצטרכו להתחבא מ"זאבים" שהם הגרמנים ומ"דובים" שהם הסובייטים. הם ייתקלו במראות קשים של גופות, אלימות, פצצות וירי, המוות נוכח בכל מקום שאליו הם מגיעים.

בדרך הם יפגשו באיש יהודי "רב הרשל" שיהווה נקודת אור לאנה הקטנה ויכניס קצת שמחה וצחוק לחייה.

איש הסנונית ילמד את אנה כללי הישרדות חשובים כגון כיצד לבזוז גופות, לא לבטוח באיש, לשקר בעת הצורך, לא לחשוף פרטים אישיים ועוד.

איש הסנונית נותר בגדר תעלומה. מיהו? מאין הגיע? למה הוא מסתיר בתיקו נעל קטנה של תינוקת? למה הוא לוקח גלולות שלוש פעמים ביום? לאן הם הולכים?

אנה מבינה שאיש הסנונית לא יתן לה תשובות לשאלותיה. היא בוטחת בו, הוא המלאך השומר שלה והיא הולכת אחריו. אך בהמשך, כשמלאי הגלולות ייגמר, איש הסנונית האמיתי יתגלה ואף יהפוך למסוכן ואנה תגלה שהתפקידים התהפכו ותמצא את עצמה המבוגר האחראי.

סיפור מקסים!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

קרקוב, פולין, 1939. מיליון חיילים צועדים ואלף כלבים נובחים. זהו אינו מקום עבור ילדות קטנות. אנה היא רק בת שבע כשהגרמנים לוקחים את אביה, פרופסור לשפות, והיא נותרת לבדה. ואז היא פוגשת את איש הסנונית. הוא גבוה, מוזר ומסתורי. כמו אביה, גם הוא בסכנה, וכמו אביה, לו יש יכולת מופלאה לדבר בשפות רבות: פולנית, רוסית, גרמנית, יידיש ואפילו ציפורית. כשהוא מזמן סנונית יפהפייה מהשמיים והיא נעמדת על כף ידו, אנה נשבית בקסמיו והולכת בעקבותיו אל לב היערות. במהלך מסעם המשותף, אנה ואיש הסנונית יתחמקו מהפצצות, יאלפו חיילים ואפילו – בניגוד לכללי ההיגיון בתקופה כה הרת גורל – ירכשו חברים. אבל בעולם שיצא מדעתו, כל דבר עלול להתגלות כמסוכן – אפילו איש הסנונית.

זהו ספרו הראשון של גבריאל סביט, וכבר מהקריאה הראשונה בו אין ספק שהוא עומד להפוך לקלאסיקה מיידית. סביט, בכתיבה פיוטית וחדה כתער, מצליח לחשוף את האמיתות הכואבות ביותר של החיים ובאותה נשימה גם לחגוג את נס האפשרויות הגלומות בהם.

הספר זכה בתואר "ספר השנה לשנת 2016" של המגזין Publisher's Weekly ובפרסים רבים נוספים. הוא שהה שבועות רבים ברשימת רבי המכר של הניו-יורק טיימס.

"יוצא מגדר הרגיל." – The Wall Street Journal
"זוהי סיפורת בצורתה הטהורה ביותר." – The New York Times Book Review
"ספר מעורר השראה ומקורי." – Kirkus Review

תגובות

תגובות