אמנית החינה

תמונה של הספר אמנית החינה

מחבר: אלקה ג'ושי, הוצאה לאור: תכלת הוצאה לאור, תרגום: קטיה בנוביץ', מס' עמודים: 339.

הסקירה שלי:

ספר מרגש ומעניין על אישה אמיצה וחזקה שמנסה לשרוד לבדה בהודו של שנות החמישים.

היא עוברת טלטלות, בורחת מבעלה, עוזבת את משפחתה ומנסה להתפרנס לבדה כאמנית חינה במטרה להגשים את חלום חייה ולבנות לה ולמשפחתה בית.

הכתיבה זורמת והתרגום נפלא, הצטערתי שנגמר. אמנם נסגר מעגל והסוף מלא תקווה ואופטימיות אבל הייתי רוצה מאד לדעת עוד על חיי הגיבורות בעתיד. יש כל כך הרבה אפשרויות ונותרתי סקרנית.

לקשמי הצעירה, בת השבע עשרה, מחליטה לברוח ממקום מגוריה. היא משאירה את הוריה כועסים, עוזבת את בעלה האלים,שחותנה איתו כבר בגיל חמש עשרה, ונוסעת לבדה לג'ייפור להתחיל חיים חדשים.

לקשמי הכישרונית מתפרנסת מקעקועי חינה שהיא מציירת על גופן של בנות המעמד הגבוה. לאט לאט היא הופכת לאמנית חינה מבוקשת, כישרונה עובר מפה לאוזן והנשים מספרות לה את אשר על ליבן.

היא רוקחת להן תרופות מעשבים ומשמשת להן אוזן קשבת והיא מצליחה אפילו להתקדם בפרוייקט חייה: בניית בית מגורים לה ולהוריה.

כשנראה כי החלום עומד להתגשם, הכל מתנפץ. בעלה מגלה היכן היא, מגיע לג'ייפור וסוחט אותה. הוא מגיע עם  נערה צעירה במצב גופני ונפשי ירוד.

עכשיו לקשמי בסכנה, כל הכפר מגלה פרטים אודות העבר שלה שהסתירה ושממנו ברחה ועקב כך יש גם חשש למקור פרנסתה.

מה יעלה בגורל לקשמי? מיהי אותה נערה מסכנה ומה הקשר שלה ללקשמי?

תקראו ותגלו. סיפור עם הרבה טלטלות וגילויים מפתיעים בעיקר בכל הנוגע לנערה המסתורית ולמערכת היחסים שלה עם לקשמי.

סיפור על גיבורה נחושה, אמיצה ולוחמת שתעשה הכל עבור עתיד מבטיח לה ולאנשים האהובים עליה.

למדתי המון על הודו של אותה תקופה, על המעמדות בה, העשירים השולטים מול העניים, על המנהגים, החוקים והמאכלים העשירים בתבלינים וניחוחות מסקרנים.

ספר נפלא, ממליצה בחום!

 

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

אישה צעירה נמלטת מכל מה שיש לה. היא יודעת שהבריחה תמיט אסון על משפחתה, אבל היא לא יכולה להישאר עוד. היא נוטשת את בעלה שלבו אבן, ואת הוריה שבורי הלב. עכשיו היא לבד, בג'ייפור. בת 17 בסך הכול. איזה עתיד יש לה? מי יגן עליה? האם תוכל להקים לעצמה חיים בהודו המעמדית של שנות החמישים?

אט-אט תגלה לקשמי הצעירה את הכוחות החבויים בה, כמו גם את הכישרון הטבוע בה. היא תהפוך לאמנית חינה מבוקשת, ותפלס את דרכה אל לבן של בנות המעמד הגבוה. הן יספרו לה את סודותיהן הכמוסים ביותר, והיא תסייע להן בעיטורים, בתרופות ובאוזן קשבת. את הכסף שתחסוך תשקיע בבית שתבנה לעצמה, ושאליו היא חולמת להביא את הוריה.

כל זה עתיד להשתנות יום אחד, כשבעלה יצליח לאתר אותה בעיר, ולצדו נערה צעירה ומבוהלת. בן רגע ייחשף עברה של לקשמי לעיני כול. מעמדה בסכנה, ואולי גם חייה.

אמנית החינה הוא רומן סוחף הנקרא בהנאה רבה. במרכזו גיבורה נפלאה, המפלסת דרך בעולם פראי וקשוח. מאחוריה, חוכמת נשים עתיקה העוברת מדור לדור, לפניה – שורה של ויתורים כואבים בדרך אל החופש הנכסף.

אלקה ג'ושי נולדה בראג'סטאן והיגרה עם משפחתה לארצות-הברית. אמנית החינה, ספרה הראשון, הפך בן ליל לרב מכר ענק, ונמכר ל-23 מדינות.

תגובות

תגובות