אמונה

תמונה של הספר אמונה

מחבר: דרור משעני, הוצאה לאור: אחוזת בית ספרים, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 263.

הסקירה שלי:

ספר חדש בסדרה של רב-פקד אברהם אברהם, חוקר המשטרה שהפעם רוצה לקבל תיקים משמעותיים ורציניים יותר אשר בהם יוכל גם לנצח.

ספר קליל, זורם ומעניין. כיף לחזור לאברהם החוקר החכם שידוע בזכות היותו אנושי, אופטימיסט, טוב לב ואוהב אדם.

בספר הזה אברהם אברהם נדרש לפענח שני מיקרים. אחד בקשר לתינוקת בת יום שהושארה מחוץ לבית החולים על ידי אישה. האישה אמנם נתפסת מהר, אבל מסתבר שהסיפור מורכב מאד. לאט לאט מתגלה הסיפור העצוב שגרם לאותה אישה לעשות את המעשה. מסתבר שהיא תכננה הכל מראש מתוך חמלה ואנושיות כדי להגן על אנשים שקרובים אליה אבל סופו של כל סוד להתגלות והיא הולכת ומסתבכת עד שהאמת יוצאת לאור.

המקרה השני מעניין את אברהם אברהם הרבה יותר ולכן הוא מתמקד בו ואפילו לא הולך לחקור את האישה החשודה בהשארת התינוקת. במקרה הזה הוא מחפש אחר תייר שוויצרי שמחזיק דרכון מזוייף ומתחזה למספר אנשים. התייר המסתורי שהה בבית מלון בבת ים ונעלם בלי להשאיר עקבות.

לכאורה אלו שתי חקירות לא קשורות אבל שתיהן מובילות את אברהם לחקירות בפריז. אברהם פוגש שם אנשים מוכרים שמפתיעים אותו בהתנהגותם וכן אנשים שלא ברור מי הם ולמי הם מתחזים.

לאט לאט אברהם שומע סיפורים שונים מאנשים שונים וצריך להחליט מי דובר אמת ומי לא. הוא נותר עם המון התלבטויות ועם אופציות שונות לפענוח החקירה השנייה, המסתורית והמורכבת יותר.

הסוף השאיר אותי עם הרבה מחשבות לגבי מה שבאמת קרה אבל עם המון תקווה שהאמת תצא לאור וה"רעים" ייתפסו ויקבלו את העונש המגיע להם.

אהבתי מאד את הדרך שבה אירוע מפתיע ששייך לחקירה הראשונה נתן לאברהם אומץ והבנה כיצד עליו לנהוג בקשר לחקירה השנייה. שוב הוא הוכיח שהוא אדם מוסרי ורודף אמת.

מיהי אותה אישה שהשאירה את התינוקת ולמה? למי שייכת התינוקת? על מי ניסתה להגן?

לאן נעלם התייר המסתורי? מה עלה בגורלו? מהי זהותו האמיתית ולמי הוא קשור?

תקראו ותגלו.

אני חייבת לציין שישנן בספר פעולות לא הגיוניות בהתנהלותו של אברהם למשל שהוא לא נזהר כאשר הוא מוסר פרטים מהותיים מהחקירה לטלפון ממספר חסוי וכאשר הוא לא עוצר את האישה שהניחה את התינוקת בפתח בית החולים כך שהיא חוזרת לביתה במהלך מספר חודשים ומסתובבת חופשיה. כמו כן, נותרתי עם המון מחשבות וקצת מאוכזבת בסיום הספר מכיוון שהסוף נותר במידה מסויימת פתוח,  אם כי הכיוון ברור ואופטימי.

בכל מקרה, ספר קליל שמספק כמה שעות של הנאה. קריאה מהנה!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

רב-פקד אברהם אברהם, חוקר המשטרה החולוני, חוזר – ומבקש
לעצמו תיקים גדולים יותר וסיפורים שיש בהם גם מנצחים.

ב"אמונה" עומדות בפני אברהם שתי חקירות. בראשונה, תינוקת בת יומה נמצאת בתוך תיק מחוץ לבית חולים, והאישה החשודה שהשאירה אותה שם נתפסת מיד. אברהם, המובס מתיקים כואבים של אלימות במשפחה, מעדיף לא להאזין לסיפורה ומתרכז בחקירה השנייה – חיפושים אחרי תייר שווייצרי מסתורי, בעל כמה שמות ודרכון מזויף, שנעלם מבית מלון בבת ים, כאילו בלעה אותו האדמה.

שתי החקירות האלה, השונות לכאורה זו מזו, יובילו את אברהם קרוב מאוד הביתה וגם הרחק ממנו, לפריז המוכרת לו מספרי הבלשים האהובים עליו. הן יפגישו אותו עם אנשים שהוא חשב שהוא יודע עליהם הכול, ועם אנשים שלא פגש מעולם ושלא ברור אם הם קיימים, ויחשפו בפניו סיפורים שהוא יצטרך להחליט אם הוא מאמין בהם או לא. בסופן הוא יצטרך לענות על שאלה הנוגעת גם לחייו: מהו הדבר הנכון לעשות?

"אמונה" הוא הספר הרביעי בסדרת הבלש אברהם אברהם, והרומן החמישי של דרור משעני ("תיק נעדר", "שלוש"), שספריו קנו לו קהל אוהבים גדול, זכו בפרסים חשובים ברחבי העולם, ועוּבּדו לקולנוע ולטלוויזיה. בספרו החדש, הכתוב ביד אמן, מרשה לעצמו משעני, כמו הבלש שלו, להפליג לעולמות רחוקים ולנסח עמדה אתית אמיצה ויוצאת דופן, כשם שהיא מלאת תקווה ואהבת אדם.

תגובות

תגובות