אליזבת איננה

תמונה של הספר

מחבר: אמה הילי, הוצאה לאור: תמיר סנדיק, תרגום: שי סנדיק, מס' עמודים: 272.

הסקירה שלי:

ספר ביכורים מומלץ! רומן מלא רגש וחמלה ומעורר מחשבה על משמעות הזיכרון בחיינו ועל הזיקנה שיכולה להיות מאד עצובה ולא קלה. הכתיבה זורמת ומעניינת והמתח נשמר לאורך כל הספר.

 מסופר על מוד בת ה- 82 הסובלת מדמנציה, שחרדה לשלום אליזבת חברתה שנעלמה. אף אחד לא מתייחס לבקשתה לחפש את אליזבת מכיוון שזכרונה מתעתע בה. היא משאירה לעצמה פתקים עם הוראות ומטלות ברגע שהיא זוכרת אותם. מוד לא זוכרת אפילו מתי היא אכלה לכן אוכלת בלי סוף, היא לא זוכרת מה קנתה ולכן קונה עשרות קופסאות שימורי אפרסקים, היא מגיעה למצב שהיא לא מזהה את בתה אבל היא כל הזמן זוכרת את חברתה הטובה אליזבת שאליה היא מתגעגעת.

 מוד לא מוותרת ומתעקשת למצוא את חברתה והיא פונה אפילו למשטרה לאחר שגם בתה וגם המטפלות שלה לא מתייחסות לדבריה.

 בתוך ההווה של מוד שמוקדש למציאת אליזבת, היא נזכרת בפרטים מעברה שלה הקשורים לפרשת היעלמות אחותה סוקי לאחר מלחמת העולם השנייה לפני כחמישים שנה.

 שני הסיפורים משתלבים זה בזה בצורה יפה ומעניינת עד לפיתרון שתי התעלומות.

 ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

חרדתה של מוד לשלומה של חברתה אליזבת הולכת וגוברת, אך איש אינו מתייחס לכך ברצינות – לא בתה המתוסכלת, לא המטפלות, לא המשטרה ובמיוחד לא בנה ההפכפך של אליזבת – כי מוד סובלת מדמנציה. אבל גם כאשר זיכרונה בוגד בה והיא נעשית תלויה יותר ויותר בפתקים אינספור שהיא משאירה לעצמה בכיסים וברחבי הבית, מוד אינה שוכחת את חברתה הטובה ביותר. מוד, החמושה בלא יותר מתחושה עזה שאליזבת זקוקה לעזרתה, גומרת אומר לגלות את האמת ויהי מה.

בשעה שהאובססיה הזאת ממלאת את ההווה המתפוגג במהירות של מוד, הרמזים מוליכים אותה עמוק אל תוך עברה, אל פרשה בלתי פתורה אחרת: פרשת היעלמותה של אחותה האהובה סוקי זמן קצר לאחר מלחמת העולם השנייה. בעוד זיכרונות הטרגדיה שקרתה לפני יותר מחמישים שנה קורמים עור וגידים, החיפוש של מוד אחר אליזבת תופס תנופה חסרת מעצורים. במי תוכל לתת אמון? האם תוכל לבטוח בעצמה?
אליזבת איננה הוא רומן ביכורים מבריק ומותח של הסופרת האנגלייה אמה הילי, והוא מזכיר לכולנו עד כמה אנו תלויים בחסדיו של הזיכרון. זהו ספר שנון, עתיר חמלה ומעורר מחשבה שלא ניתן להניחו מהיד ושקשה לשכוח אותו גם זמן רב לאחר הקריאה.

תגובות

תגובות