איש ושמו אובה

תמונה של הספר

מחבר: פרדריק בקמן, הוצאה לאור: ידיעות ספרים, תרגום: יעל צובארי, מס' עמודים: 319.

הסקירה שלי:

את הספר קיבלתי במסגרת היותי חברה בקהילת הקוראים המשפיעים של ידיעות אחרונות ולדעתי זה אחד הספרים הכי מיוחדים שקיבלתי. פשוט ממתק!

מסופר על איש בשם אובה, אדם זקן ונרגן שחי בשכונה ממוצעת בשבדיה. אשתו נפטרה לא מזמן והוא רק רוצה שיניחו לו למות בשקט. אך השכנים בשכונה לא מניחים לו, הם מפריעים לו בהתנהגויותיהם. משאירים אוכל לחתולים בגינה שלו, מחנים עקום את המכונית, מדליקים אורות בלי חשבון, מבקשים עזרה בהסעות, נוסעים במכוניות מהסוג שהוא לא אוהב ומחממים עם התנורים בבזבוז. גם החתולים מפריעים לו ובייחוד חתול אחד שרודף אחריו והופך לחלק מחייו. אובה הוא אדם שמאמין בסדר ובמשמעת עצמית, בחסכנות והוא רוטן על הביורוקטיה שקיימת ולא מתחבר לעולם המחשבים והטכנולוגיה העכשווית.

בהתחלה אובה מצטייר כאדם לא חברותי ולא חברתי אבל לאט לאט מתגלה אישיותו האמיתית. הוא אדם ישר ומוסרי מאד, העזרה לזולת היא טבועה בו מילדותו ומחינוכו ע"י אביו והוא רגיש מאד ומתגעגע לאשתו אותה אהב ועדיין אוהב אהבה ללא גבולות.

אובה הזכיר לי קצת את הגיבור מהספר פרוייקט רוזי, שניהם אנשים שקשה להם להתחבר לסביבה אך בתוכם הם אנשים עם לב ענק.

הספר משלב קטעים מצחיקים וקטעים מרגשים, ספר מיוחד ומקסים! מתנה מושלמת לחגים!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

הכירו את אוֹבֶה.
אוֹבה הוא איש עקרונות.
הוא מאמין בסדר ובמשמעת עצמית.
הוא יודע שאין בעולם שום הצדקה להשאיר את שקית הזבל ליד הפחים או לחנות באדום-לבן.
הוא מקפיד לעשות דברים כמו שצריך.

עכשיו, אובה רק רוצה למות בשקט. אבל הוא לא יכול. כי מעבר לכביש עוברים לגור שכנים חדשים. מהגרים כמובן. והבעל, המגודל, עושה רוורס עם העגלה הנגררת שמחוברת למכונית שלו לתוך הגינה הקדמית של אובה. והאישה, בהיריון, שולחת את שתי הילדות הקטנות אל אובה עם סיר של אורז בזעפרן. ויש גם איזה חתול רחוב שאיכשהו מצליח לדחוק את עצמו אל תוך חייו של אובה. ובל נשכח את רוּנֶה, שאמנם קנה ב-מ-וו, אבל גם לשכנים מסוגו צריך להושיט יד בעת צרה.

איש ושמו אוֹבה הוא רומן מרגש, מצחיק וחכם, שמאפשר לקוראים להתבונן על העולם מבעד לעיניו של הזקן הנרגן מהבית הסמוך, ובה בעת להציץ אל תוך לבו. בתווך נפרשת במלוא הדרה האנושי והקומי דמותו הבלתי-נשכחת של אוֹבה: קצר רוח; מיואש מן המצב שהאנושות הגיעה אליו; כופר בטכנולוגיה ונוח לכעוס. אבל לנתיבים העמוקים שחרצו בלבו הזיכרונות והזמן חודרים עתה אנשים חדשים, עם מנהגים חדשים ובעיות חדשות, שנדמה כי מכל האנשים בעולם, דווקא אוֹבה הוא היחיד היכול לספק להן פתרון.

איש ושמו אוֹבה הוא הרומן הראשון של פרדריק בקמן. לאחר שבשנת 2013 היה לספר הנמכר ביותר בשוודיה, ארץ מוצאו, הצליח גם ברחבי העולם ועורר ציפייה רבה לספרו הבא

תגובות

תגובות