אישה מעבר לים

תמונה של הספר אישה מעבר לים

מחבר: שרית ישי-לוי, הוצאה לאור: מודן הוצאה לאור, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 470.

הסקירה שלי:

ספר מקסים, עוצמתי ועמוק שיישאר איתי עוד הרבה זמן. זה לא ספר קל לקריאה ודרושה הרבה סבלנות אבל שווה בהחלט.

הספר איטי, עם המון פרטים, כולל תיאור מחשבות. הסופרת נכנסת לנבכי הנפש של הגיבורות, ממש מעבירה את הדמויות טיפול נפשי שבמהלכו הן לומדות להכיר את עצמן, לרפא את הפצעים והמשקעים מהעבר ולנסות לשקם את חייהן המורכבים.

זהו סיפור על שלוש נשים, סבתא, בת ונכדה, במהלך שלושה דורות, כאשר הגורל של האם משפיע על גורלה של הבת וכך הלאה.

סיפור על יחסים בין אימהות לבנות, על אהבה, שנאה, בגידה, אובדן, כאב וסליחה.

הסיפור נע בין פריז, לתל אביב, לירושלים ולבסוף מגיע גם לאנגליה.

אהבתי את הספר הזה יותר מאשר את ספרה הקודם,מלכת היופי של ירושלים, ממליצה בחום!

שלוש גיבורות לסיפור: נכדה, אם, סבתא.

הנכדה – אישה צעירה שבעלה עוזב אותה בבית קפה בפריז כשהיא באה מהארץ לבקרו במהלך עבודתו. בעקבות הפרידה, היא נכנסת לדיכאון עמוק עד כדי חוסר יכולת לתפקד ומדאיגה מאד את הוריה.

האם – יחסיה עם בתה מאד קרים ורחוקים. מאז שבתה זוכרת אותה, אמה הייתה עוזבת את בעלה ואותה ונעלמת לשעות רבות מדי יום ביומו. נראה שאף אחד לא ידע לאן היא הולכת ומדוע. בתה מרגישה שאמה איננה אוהבת אותה ולא אהבה אותה מעולם.

האם גדלה במנזר בירושלים ולא ידעה מי היו הוריה ולמה נטשו אותה. היא איננה יודעת אפילו מהי דתה. היא עברה חיים קשים אבל בסופו של דבר הצליחה למצוא אהבה והתחתנה. אחרי הנישואים שוב גורלה לא שפר עליה והיא עברה אירוע טראומתי שהשאיר לה צלקות לכל החיים. צלקות שהשפיעו בין היתר גם על יחסיה עם בתה.

הסבתא – אישה שזהותה לא ידועה ולכן גם לא ידוע אם היא עדיין בחיים. כשהייתה צעירה השאירה את בתה התינוקת בפתח מנזר בירושלים ונעלמה.

במהלך הסיפור האם והבת חוזרות לעבר ומנסות להבין מה קרה ומדוע. כל אחת מגלה סודות וגילויים מפתיעים מעברה, בעיקר סודות שהסתירה האם מבתה. כל אחת עוברת תהליך נפשי עמוק ומורכב ולומדת להכיר את עצמה ואת חולשותיה. כל אחת מגיעה לתובנות חשובות שיוכלו לעזור לה לתכנן את עתידה ולחיות חיים רגועים יותר.

השליש הראשון של הספר היה איטי וקשה לקריאה אבל בהמשך הספר תפס תאוצה ולא יכולתי להניחו מהיד. החלק האחרון עוסק בתהיות וחקירות אודות הדמות השלישית, הסבתא.  דמותה מרתקת והחיפוש אחריה מבחא עמו המון גילויים מפתיעים ומרגשים כך שבסופו של דבר כל אחת מהדמויות מצליחה לסגור מעגל.

המוטיבים המקשרים בין שלוש הדמויות הוא הסליחה והאהבה. ההבנה שצריך לדעת לסלוח, צריך לדעת לשחרר על מנת להמשיך הלאה ושלאהבה יש כוחות אדירים לרפא ולחבק.

האם הבת תצליח לצאת מהדיכאון? מה גרם לאם להתעלם מבתה? איזה סוד היא מסתירה? מיהי הגיבורה השלישית? האם היא עדיין בחיים? למה נטשה את בתה?

תקראו ותגלו.

הסוף מאד מרגש. ספר חזק שיישאר איתי עוד המון זמן. ממליצה בחום!

 

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

שלוש‭ ‬נשים‭ ‬בלתי‭ ‬נשכחות‭ ‬עומדות‭ ‬בלב‭ ‬הרומן‭ ‬המסעיר‭ ‬אישה‭ ‬מעבר‭ ‬לים. ‬

אישה‭ ‬צעירה‭ ‬שבעלה‭ ‬עוזב‭ ‬אותה‭ ‬בבית‭ ‬קפה‭ ‬בפריז; ‬אם‭ ‬שנעלמת‭ ‬מדי‭ ‬יום‭ ‬לשעות‭ ‬ארוכות‭ ‬ובתה‭ ‬אינה‭ ‬יודעת‭ ‬לאן; ‬ואישה‭ ‬מסתורית‭ ‬שנטשה‭ ‬תינוקת‭ ‬בת‭ ‬יום‭ ‬בליל‭ ‬שלג‭ ‬בפתח‭ ‬מנזר‭ ‬בירושלים. ‬אלה‭ ‬הם‭ ‬המפתחות‭ ‬לסיפור‭ ‬גועש‭ ‬וסוחף, ‬הלוקח‭ ‬אותנו‭ ‬אל‭ ‬סמטאות‭ ‬הרובע‭ ‬הלטיני‭ ‬בפריז‭ ‬ואל‭ ‬תל‭ ‬אביב‭ ‬של‭ ‬שנות‭ ‬השבעים, ‬ומחבר‭ ‬בין‭ ‬ירושלים‭ ‬המנדטורית‭ ‬לעיירה‭ ‬ציורית‭ ‬באנגליה. ‬שם‭ ‬מחפשות‭ ‬הנשים‭ ‬את‭ ‬זהותן‭ ‬ואת‭ ‬עצמן, ‬ואת‭ ‬עברן‭ ‬הלוט‭ ‬בערפל. ‬כל‭ ‬אחת‭ ‬מהן‭ ‬עתידה‭ ‬לעבור‭ ‬תהפוכות‭ ‬בחייה, ‬והסיפור‭ ‬קושר‭ ‬ביניהן‭ ‬ביד‭ ‬אמן, ‬בנימים‭ ‬של‭ ‬אהבה‭ ‬ושנאה, ‬שברון‭ ‬לב, ‬דם‭ ‬ודמעות‭.‬

אישה‭ ‬מעבר‭ ‬לים‭ ‬הוא‭ ‬רומן‭ ‬נפלא‭ ‬הנכנס‭ ‬אל‭ ‬הלב‭ ‬ואינו‭ ‬מרפה. ‬בהשתרעו‭ ‬על‭ ‬פני‭ ‬שלושה‭ ‬דורות‭ ‬הוא‭ ‬מגולל‭ ‬סיפור‭ ‬על‭ ‬עוצמה‭ ‬נשית‭ ‬ואומץ‭ ‬ועל‭ ‬גיבורות‭ ‬החיות‭ ‬את‭ ‬החיים‭ ‬בכל‭ ‬עוצמתם‭ ‬וכאבם. ‬הגיבורות‭ ‬של‭ ‬שרית‭ ‬ישי‮–‬לוי‭ ‬ניצבות‭ ‬מול‭ ‬הייסורים‭ ‬שקורות‭ ‬חייהן, ‬או‭ ‬אולי‭ ‬הגורל, ‬המטירו‭ ‬עליהן, ‬ופוגשות‭ ‬באהבה‭ ‬גדולה‭ ‬שרק‭ ‬היא‭ ‬תוכל‭ ‬לנצח‭ ‬כנגד‭ ‬כל‭ ‬הסיכויים‭ ‬כולם‭.‬

שרית‭ ‬ישי‮–‬לוי, ‬מחברת‭ ‬רב‭-‬המכר‭ ‬מלכת‭ ‬היופי‭ ‬של‭ ‬ירושלים, ‬היא‭ ‬עיתונאית‭.‬ מלכת‭ ‬היופי‭ ‬של‭ ‬ירושלים‭ ‬זכה‭ ‬להצלחה‭ ‬רבה‭ ‬בארץ‭ ‬ובעולם‭. ‬הוא‭ ‬מכר‭ ‬כ‭ ‬200,000‭-‬עותקים‭ ‬ותורגם‭ ‬לשפות‭ ‬רבות‭.‬

תגובות

תגובות