איים קטנים

תמונה של הספר איים קטנים

מחבר: לורנצה פיירי, הוצאה לאור: כנרת זמורה ביתן, תרגום: מונה גודאר, מס' עמודים: 272.

הסקירה שלי:

קסם של ספר!  סיפור אנושי, מרגש וכל כך נעים לקריאה. סיפור על משפחה שגרה באי קטן באיטליה שמתפרש על פני ארבעה עשורים, מראשית שנות השבעים ועד ראשית העשור השני של שנות האלפיים.

הסופרת כתבה את הסיפור בהתבסס על חייה באיטליה באי ג'יליו והכניסה שני אירועים מכוננים שקרו לה לסיפור הזה.

סיפור על משפחה, יחסי הורים וילדים, על נשים חזקות ולוחמות ובעיקר על הקשר החזק שבין שתי אחיות.

ממש תענוג! ממליצה בחום!

הסיפור מסופר מפיה של האחות הצעירה, תרזה. תרזה גרה עם הוריה, סבתה ואחותה הבכורה, קטרינה, באי קטן באיטליה שהוא ממש כמו גן עדן. הייתה לה ילדות מהנה וחופשיה והיא בילתה הרבה בחיק הטבע.

הייתה זו תקופה שבה גורשו לאי, שבו הם גרו, שני פשיסטים שבצעו פיגוע טרור במילנו ב- 1969. אמה הייתה פעילה מאד והיא תכננה יחד עם תושבי האי מחאה נגד הגירוש.

לאורך כל הסיפור מתוארת מערכת היחסים הקרובה בין שתי האחיות. בעיני תרזה, אחותה היא המועדפת ולכן היא מקנאה בה אבל למרות הכל היא קשורה אליה מאד וצמודה אליה כמה שרק אפשר. הן מאד שונות זו מזו, האחת מרדנית ועקשנית והשנייה נוחה, שקטה ומרצה.

כשקטרינה עוזבת את הבית למטרת לימודים, תרזה נשארת עצובה ובודדה ומאד מתגעגעת. הן מתכתבות ודרך המכתבים הקשר הקרוב ביניהן.

כל אחת מהאחיות גדלה ופונה לתחומים אחרים. הן חוזרות לאי לעיתים רחוקות בכדי לטפל באביהן כשהוא נזקק לכל וכאשר קורים מאורעות שונים בחייהן.

תרזה הפכה לאישה עצמאית ודעתנית וכאשר ביום מן הימים היא תיקלע למצב בעייתי, היא תחליט החלטה שתעורר הרבה התנגדות בקרב משפחתה אבל פעם ראשונה שהיא מחליטה לרצות את עצמה, הפעם היא החשובה.

בהמשך מפורטים קורות חייה של תרזה לאחר החלטתה, חיפושיה אחר אהבה והיחסים עם משפחתה ואחותה.

לקראת סוף הספר קורה באי אירוע קשה, ספינת תענוגות התנגשה בסלעים ותרזה מזועזעת ורצה לפעולה. (זה אינו ספויילר – מצויין בגב הספר).

לעוד פרטים על קורות המשפחה ובעיקר על האחיות, ממליצה בחום על הספר הזה. קריאה מהנה!

 

 

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

"מה שהיה בעיניך נקודה קטנה על פני האדמה, היה למעשה הכול." אלזה מורנטה, "האי של ארתורו"
שתי אחיות. אי קטן אחד. ארבעה עשורים.
באי קטן ובו פחות מאלף תושבים, גן עדן מבודָד למראית עין, נאבקת משפחה על ההיסטוריה שלה: שתי אחיות, אם לוחמנית ואב הדוניסט, סבתא פרטיזנית ונער פראי.
תרזה, הבת הצעירה, נמלטת בחיפוש אחר מקומה בעולם, אבל נאלצת לשוב ולעשות את חשבון הנפש הבלתי נמנע עם הניתוק של אחותה (האהובה והשנואה), עם הגעגוע לקיץ הארוך שהיה ילדותה, ועם הצורך להשיב לחייה את מה שברחה מפניו.
איים קטנים, שהוא בין רומן חניכה לסאגה משפחתית, מגולל ארבעה עשורים בהיסטוריה של איטליה בשפה מהפנטת של הטבע הפראי ושל הים המעורר השראה.
לורנצה פיירי בילתה את ימי ילדותה באי ג'יליו שבאיטליה. לאחר לימודיה באוניברסיטאות סיינה ופריז עבדה חמש־עשרה שנה בתחום המו"לות. כתביה ראו אור בכמה אנתולוגיות וכתבי עת, והיא מחברת הממואר "שמנה מאוד, קרובה להפליא". חיה עם משפחתה בארצות הברית. זהו רומן הביכורים שלה.

תגובות

תגובות