איידהו

תמונה של הספר איידהו

מחבר: אמילי רסקוביץ', הוצאה לאור: תמיר סנדיק, תרגום: רחלי לביא, מס' עמודים: 383.

הסקירה שלי:

ספר מאד מיוחד, מעורר הרבה מחשבה, קריא וזורם. הספר בנוי כמו פסיפס שמלא בנקודות מבט שונות מצד הדמויות הראשיות. כל רגע מתגלה עוד חלק שנותן נקודת מבט חדשה שגורמת לנו לחשב מסלול מחדש. אין ספק שמדובר בסופרת מוכשרת שיודעת לתעתע בקוראים.

הספר הזה הוא הספר האולטימטיבי למפגש של מועדון קוראים, אני בטוחה שכל אחד יפרש את התעלומה אחרת ונגלה ביחד המון אפשרויות שלא חשבנו עליהן אבל כולן בהחלט מתקבלות על הדעת.

ווייד נשוי בשנית לאן והם גרים בצפון איידהו. הם מאד אוהבים זה את זה אבל אירוע טראומתי מהעבר של ווייד, לא נותן מנוח לאן. אשתו הראשונה, ג'ני, מרצה מאסר עולם בכלא בעקבות אותו אירוע, מקרה אלים שתוצאותיו הרסניות, שפירק את המשפחה שבנו יחד ווייד וג'ני ושתי הבנות שלהם.

וויד מאבד את זכרונו לאט לאט, כמו אביו וסבו, ואן מנסה לנצל את הזיכרון שעוד נותר לו ולפענח את התעלומה. היא רוצה להבין מה קרה שם, מי ביצע את המעשה ולאן נעלמה אחת הבנות.

וויד לא מדבר על המקרה וכשאן שואלת או מזכירה אותו, הוא נהיה אלים ומפחיד. מה הוא מסתיר? האם הוא מדחיק או שאולי הוא באמת כבר לא זוכר כלום מהאירוע?

ג'ני בכלא, אמנם היא הודתה במעשה אבל בהמשך מתגלים דברים שלא תמיד מסתדרים עם ההודאה. היא לא מדברת על המקרה עם חברותיה לתא.

אן לא הייתה שם בעת האירוע אבל יש לה המון מחשבות ונקודת מבט שלה על מהלך האירועים לפי מה שהצליחה לדלות מווייד. היא מפליגה בדמיונות ויוצרת לה את המציאות שבה היא מאמינה.

מה באמת קרה שם?

כל קורא יבחר באופציה המתאימה לו. האמת היחידה לא ידועה. יש המון רמזים במהלך הסיפור שחלקם קשורים לבנות שהיו רבות כל הזמן כשאחת מהן התבגרה, סודות שהסתירו זו מזו, חלקם קשורים לחתול שהיה להן וחלקם לכלב שגם נקודת מבטו מתוארת.

התעלומה היא ליבת הסיפור אבל יש בספר הרבה מעבר. זהו סיפור על אהבה גדולה, חברות ומסירות יוצאת דופן, על התמודדות עם אובדן משפחה ועל האמת שלנו, האמת שבה אנו בוחרים לראות את הדברים.

ממליצה בחום למי שאוהב אתגרים ורוצה משהו שונה שישאיר אותו עם המון מחשבות.

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

משפחה אחת.
יום אחד.
מעשה אחד של אלימות חסרת פשר.
וחיים שלמים של ניסיון להבין מה קרה שם.

אן ווייד בנו לעצמם חיים באדמת הטרשים של צפון איידהו, שם הם כבולים בעבותות של אהבה ושל זיכרון שהולך ומתערער. בעת שזכרונו של בעלה דועך, מנסה אן להרכיב את חלקי האמת בפאזל של אירועי אותו היום בו הכל התהפך ולהבין מה קרה לאשתו הראשונה של וייד, ג’ייני, ולבנותיהם. בסיפור שכתוב בפרוזה עילאית ומסופר מנקודות מבט שונות – לרבות אלו של אן, וייד וג’ני – לומד הקורא בהדרגה פרטים על המעשה המסתורי והמזעזע שפירק את חייהם את וייד וג’ני, ונדרשים להחליט באיזה נתיב סיפורי יבחר; האם בנרטיב שהתקבע כאמת המקובלת או בנרטיביים אחרים שמרמזים על אמיתות אפשריות אחרות.

אמילי רסקוביץ’ יצרה בספר הביכורים שלה חווית קריאה ייחודית ומהפנטת. איידהו הוא רומן מרהיב על אהבה והקרבה, חברות ומשפחה, על האלימות שבזיכרון ועל האלימות ובאובדנו ובעיקר זהו סיפור על האופן בו אנחנו מספרים לעצמנו את המציאות וממלאים את הפערים שקיימים בה.

 

תגובות

תגובות