אידי ריכטר אינה לבד

תמונה של הספר אידי ריכטר אינה לבד

מחבר: רבקה הנדלר, הוצאה לאור: ידיעות ספרים, פן, תרגום: אילן פן, מס' עמודים: 180.

הסקירה שלי:

ספר מיוחד המתמקד במחשבותיה של הגיבורה שאביה מת ממחלת האלצהיימר. הספר מתאר את ההתמודדות שלה עם האובדן ואת רגשות האשמה שמלווים אותה בעקבות מעשה שעשתה ואשר שמרה אותו בסוד, מעשה שלא נותן לה מנוח.

הספר מתובל בהומור שנון וציני לצד רגעים אנושיים, מרגשים, כואבים ומעוררי חמלה.

נהניתי מהספר ואני ממליצה בחום למי שמחפש משהו שונה ואיכותי.

אביה של אידי מת בטרם עת. אידי ראתה אותו הולך ודועך והופך לסיעודי וזה היה לה קשה מנשוא. היא לא מסוגלת להישאר בסן פרנסיסקו ולכן היא עוזבת את אחותה ואמה ועוברת עם בעלה לפרת' הרחוקה שבאוסטרליה. שם היא מקווה להתנתק מהעבר ולהתחיל את חייה מחדש.

אידי שבורה, היא מתגעגעת מאד לאביה האהוב ומלאה רגשות אשמה בגין מעשה שעשתה שאותו היא שומרת בסוד ואשר מטריד את מנוחתה גם באוסטרליה הרחוקה.

ההתנהגות שלה מוזרה ולאט לאט גם היחסים עם בעלה מידרדרים והם מתרחקים. הוא מרגיש שעובר עליה משהו ומבקש שתשתף אותו אבל אידי לא מוכנה לחשוף את סודה וכל פעם שבעלה שואל, היא משנה נושא.

אבל סוד סופו להתגלות ומה שצריך לקרות, קורה. מה יקרה? האם סודה של אידי יתגלה? תקראו ותגלו.

הסוף של הספר מהווה רגע שיא מטלטל בחיי הגיבורה שהותיר אותי עם דמעות ועם המון מחשבות.

 

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

אידי ריכטר השנונה והמצחיקה עוברת יחד עם בעלה מסן פרנסיסקו לפרת' הרחוקה שבאוסטרליה. היא מותירה מאחור את אחותה ואמה, האבלות על מותו בטרם עת של אביה. לפני המעבר, אידי ובעלה היו שבעי רצון, גם אם חריגים משהו חברתית. בפרת' הירוקה והמנותקת משאר העולם, אידי נאלצת להתחיל להתמודד עם סוד כמוס מעברה: מעשה שלא יעלה על הדעת שהיא בקושי מסוגלת להודות בפני עצמה שביצעה.

כולם, החל בחיות הפרא שסובבות אותה ועד לשכניה החדשים, נחושים להתחבר עמה, ואידי עושה כמיטב יכולתה להתחיל מחדש. אך מערכת היחסים עם בעלה מתערערת וזיכרונות יפים מאביה שוברים את לבה ומאיימים להטביע אותה בצער. משהו, בסופו של דבר, יהיה חייב לקרות.

בסגנון רזה ונקי, המתובל באבחנות עשירות ושופעות הומור יבש של גיבורה ייחודית, רוקמת רבּקה הנדלר רומן ביכורים יוצא דופן. אידי ריכטר אינה לבד הוא רומן מטלטל על אודות התמודדותה של אישה עם מהותה של האנושיות.

"כן באופן שובר לב וקורע מצחוק בכל עמוד. הרומן של רבּקה הנדלר הוא הדבר הנדיר הזה: ספר מושלם" – אנדרו שון גריר, מחבר רב-המכר העולמי זוכה פרס הפוליצר, לס

"חקירה טרגי-קומית של הנזק המתלווה למחלת האלצהיימר… הנדלר מדייקת החל משם הספר: אידי ריכטר אינה לבד. קוראים רבים יזדהו עם המסע שלה באופן עמוק ואולי אף ימצאו בו נחמה. מעמיק אך עם זאת מצחיק, בעל אבחנות מדויקות ומאוד מרגש" – Kirkus (starred review)

"התנהגותה הבלתי צפויה של אידי מגיעה לשיאה ברגע שובר לב, ובדרך לשם, המחברת חוקרת לא רק את האשמה של אידי, אלא גם את הרגשות המורכבים הכרוכים באובדן. הרומן הסוחף הזה יגרום לכם לצחוק ולבכות" Publishers Weekly –

"אידי מצטרפת לשורה של גיבורות נשיות חכמות, אקסצנטריות ובלתי נשכחות, כמו הגיבורה מאלינור אוליפנט ממש בסדר" Booklist (starred review) –

תגובות

תגובות