אח שלי איוב

תמונה של הספר אח שלי איוב

מחבר: שמי זרחין, הוצאה לאור: כתר ספרים, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 427.

הסקירה שלי:

סיפור קורותיו של איוב מילדותו ועד בגרותו. הספר כתוב בשפה גבוהה ועשירה, שילוב של עברית תנכית ועברית של ימינו.

הסיפור מעניין אם כי לעיתים לא הכל ברור עד הסוף. דמיון מתערבב עם מציאות וקשה לדעת מה באמת קרה ומה לא. עד עמוד מאתיים הייתי מרותקת, בהמשך קצת פחות. היו חזרות ועודף תיאורים שקצת עייפו אותי.

למרות הנאמר לעיל, נהניתי מהסיפור ומהכתיבה הייחודית של הסופר. אין ספק ששמי זרחין יודע לכתוב והייתי שמחה אם הספר יהפוך לסרט.

איוב הוא יתום מאם. אמו נעלמה אחרי לידתו ואף אחד לא מגלה לו מה קרה. יש שמועות שהתאבדה, שמתה בלידה, שנולדו לה תאומים ואפילו שברחה. כל חייו הוא משתוקק לגלות את הסוד שכולם מסתירים ממנו. גם אביו הדוור שותק כאילו הוא אילם ולא מגלה לו דבר. לאט לאט יגלה איוב את פשר היעלמותה של אמו ואת הסוד הגדול שהוסתר ממנו.

איוב מאוהב בצפנת, הבת של השכנה הנכה מרים שאיוב מטפל בה במסירות. מרים מזהירה אותו לא להתקרב לצפנת. איוב לא מבין מדוע אהבתו לצפנת לא יכולה להתממש. עוד סוד שפשרו יתגלה במהלך הסיפור.

איוב בודד. אין לו חברים. הוא שקוף ואף אחד לא מתעניין בו. כבר מגיל 7 הוא גונב. הוא הופך לשקוף, לענן, וגונב תכשיטים וחפצים יקרים במיומנות רבה ולעולם לא נתפס. הוא אפילו גונב זרי פרחים מקברים וממחזר אותם. את החפצים הוא מביא ליחזקאל שהוא זה שלימד אותו את מלאכת הגניבה ומקבל בתמורה אוכל שמכינה לו אשתו של יחזקאל. יחזקאל מתחלק איתו בשלל ושומר לו את כספו אצל מרים השכנה.

איוב גונב מהאנשים חפצים יקרים ללבם בכדי לגרום להם להתגעגע ליקיריהם. הוא משתוקק שיהיה לו גם משהו שיהיה שייך לו ושיוכל להתגעגע אליו. ייקח זמן עד שימצא לו משהו כזה.

יום אחד נערך ביקור של שרים בבית הספר שבו למד איוב ואיוב נצל זאת וגנב חפצים ומסמכים חשובים מתיקי השרים. בעקבות הגניבה פורץ מרד בכל הארץ והמדינה סוערת.

אלישע, ילד שלומד עם איוב בכיתה, מגלה לו יום אחד שהוא יודע את סודו ומאותו יום איוב מפוחד וכך יחזקאל וכל מי שקשור בגניבות. המון אנשים נעלמים מהעיר. אלישע מבקש מאיוב לשמור עליו תמיד תמורת אי גילוי סוד הגניבה. במשך כל חייו איוב יציל את אלישע ממוות כמה פעמים. אלישע הוא כמו אחיו התאום. יש ביניהם קשר נפשי חזק שמחזיק מעמד למרות קשיים ומריבות רבות.

איוב מתגייס לצבא ופוגש שם את אביגיל ודוד שהופכים לשלישייה בלתי נפרדת. הם קשורים זה לזה בקשר פיזי שמתפתח גם לקשר נפשי חזק. פרק שלם מוקדש לקורות השלישייה.

המון סיפורים ואירועים מעניינים קרו לאיוב, טיפוסים שונים ומשונים הוא פוגש במסעותיו. המון היעלמויות, הפתעות וסודות יש בסיפור, שלאט לאט רובם מתבררים אך יש גם דברים שנשארים מעורפלים ולא פתורים עד הסוף.

איוב הוא ילד בודד שמחפש את עצמו בעולם. הוא מחפש חברים, הוא מחפש אהבה ומקווה יום אחד להשתקע במקום קבע ולמצוא מנוחה בחייו.

מיהי צפנת ולמה היא אסורה לאיוב? לאן היא נעלמה? מה קרה לאמו של איוב? לאן היא נעלמה ולמה? מיהו אלישע ומה גורלו? והשאלה העיקרית: האם ימצא איוב את אהבתו האמיתית ומיהי תהיה?

אני אהבתי את הספר ואני ממליצה לכם לקרוא את סיפורו המיוחד של איוב. תהנו!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

את‭ ‬אמו‭ ‬איוב‭ ‬לא‭ ‬ראה‭ ‬מעולם‭. ‬אולי‭ ‬ברחה‭, ‬אולי‭ ‬מתה‭, ‬נתנה‭ ‬לו‭ ‬את‭ ‬שמו‭ ‬וחתמה‭ ‬בו‭ ‬סוד‭ ‬גדול‭. ‬עוד‭ ‬בטרם‭ ‬היה‭ ‬בן‭ ‬שבע‭ ‬החל‭ ‬לגנוב‭, ‬קודם‭ ‬דברים‭ ‬קטנים‭ ‬ואחר‭ ‬כך‭ ‬חפצים‭ ‬יקרי‭ ‬ערך‭ ‬שנאספו‭ ‬לאוצר‭ ‬עצום‭. ‬

עד‭ ‬שיום‭ ‬אחד‭ ‬הוא‭ ‬גונב‭ ‬את‭ ‬חפציהם‭ ‬של‭ ‬שרי‭ ‬הממשלה‭ ‬שבאו‭ ‬לביקור‭ ‬בבית‭ ‬הספר‭. ‬אש‭ ‬של‭ ‬מרד‭ ‬ותשוקה‭ ‬פורצת‭ ‬ברחבי‭ ‬הארץ‭ ‬כולה‭, ‬ומבעירה‭ ‬גם‭ ‬את‭ ‬אהבתו‭ ‬האסורה‭ ‬לצפנת‭, ‬נערה‭ ‬סוערת‭ ‬ודחויה‭, ‬מבלי‭ ‬שיֵדע‭ ‬כי‭ ‬היא‭ ‬נוצרת‭ ‬את‭ ‬חידתו‭.

‬ זהו‭ ‬איוב‭, ‬גיבורו‭ ‬שובר‭ ‬הלב‭ ‬והבלתי‭ ‬נשכח‭ ‬של‭ ‬הרומן‭ ‬החדש‭ ‬של‭ ‬שמי‭ ‬זרחין‭. ‬נער‭ ‬יתום‭, ‬גנב‭ ‬ומאוהב‭, ‬הזורע‭ ‬את‭ ‬געגועיו‭ ‬בנשמותיהם‭ ‬של‭ ‬אלה‭ ‬שאת‭ ‬חפציהם‭ ‬הוא‭ ‬מעלים‭ ‬בנגיעה‭ ‬של‭ ‬חסד‭. ‬כי‭ ‬לפעמים‭ ‬הגעגוע‭ ‬כל‭ ‬כך‭ ‬גדול‭ ‬עד‭ ‬שאין‭ ‬ברירה‭ ‬אלא‭ ‬לפזר‭ ‬אותו‭ ‬בחלל‭ ‬העולם‭.‬

הרומן‭ ‬המפעים‭ ‬הזה‭, ‬הרוקם‭ ‬בחושניות‭ ‬את‭ ‬הפלאי‭ ‬אל‭ ‬היומיומי‭, ‬הוא‭ ‬הרפתקה‭ ‬גדולה‭ ‬של‭ ‬נפש‭ ‬מתעוררת‭. ‬בין‭ ‬סערות‭ ‬גוף‭ ‬לחיבוטי‭ ‬אמונה‭, ‬בין‭ ‬מלחמה‭ ‬לחמלה‭, ‬מסתבך‭ ‬איוב‭ ‬בחייהם‭ ‬של‭ ‬בני‭ ‬אדם‭ ‬הנקרים‭ ‬בדרכו‭, ‬וכל‭ ‬אחד‭ ‬מהם‭ ‬אוחז‭ ‬חלק‭ ‬מתעלומת‭ ‬חייו‭. ‬זהו‭ ‬סיפורו‭ ‬של‭ ‬איש‭ ‬אחד‭ ‬גנב‭ ‬בחיפושו‭ ‬אחר‭ ‬דבר‭ ‬אחד‭ ‬שיהיה‭ ‬באמת‭ ‬שלו‭ ‬‮–‬‭ ‬הדבר‭ ‬שאותו‭ ‬לא‭ ‬יוכל‭ ‬לגנוב‭.

תגובות

תגובות