אחרי המעשים

תמונה של הספר אחרי המעשים

מחבר: נתנאלה שלזינגר, הוצאה לאור: מודן הוצאה לאור, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 344.

הסקירה שלי:

ספר ביכורים שעוסק בנושא שמאד מסקרן אותי: התנגשות בין אמונה (דת) לחילוניות.

אהיה כנה, לא היה לי קל להתחבר לכתיבה ואפילו שקלתי לנטוש אחרי מאה עמודים אבל אני שמחה שהמשכתי והגעתי לסוף המרגש שהותיר אותי עם חיוך על הפנים.

מסופר על שתי אחיות, נועה והדר. נועה דתייה והדר חילונית.

נועה היא דוקטורנטית במחלקה לפסיכולוגיה. נועה רווקה "מבוגרת" והיא מחפשת חתן. היא מחליטה לעבור לגור עם אחותה והחבר של אחותה, אופיר.

נועה ואופיר מתיידדים ומתפתחים ביניהם רגשות. מול התשוקה הבוערת עומדים ערכים של מוסר ונאמנות לבן הזוג/ למשפחה וכמובן גם לחוקי הדת. נוצרת מתיחות בבית שגורמת לקנאה, תחרותיות, הסתרות וסודות.

במקביל נועה מכירה בחור דתי במסגרת עבודתה כצופה בפגישות של מטופלים. היא מתאהבת בעמיחי המטופל דרך הסרטונים שהיא צופה בהם ועכשיו היא מתלבטת האם ללכת עם הלב והתשוקה או ללכת לפי ההיגיון ולבחור בעמיחי, שעל הנייר הוא הכי מתאים ודומה לה.

גם הדר מכירה בחור במסגרת עבודתה והיא מפתחת רגשות כלפיו אבל היא אוהבת את אופיר וכל המתח בינה לבין נועה ואופיר מרסקים את נפשה.

לקח לי זמן להתרגל לצורת הכתיבה. הסופרת עוברת מגוף ראשון לשלישי ולא תמיד ברור מי המספר. הפסקאות והמשפטים עמוסים ובאותו פרק יש מעבר מדמות לדמות, דבר שהקשה עלי את הקריאה השוטפת.

בהמשך, כשלמדתי להכיר את הדמויות והתרגלתי לסגנון הכתיבה, קראתי ברצף עד הסוף ומאד נהניתי.

קל להזדהות עם הדמויות. הסופרת חודרת לנפשן של הדמויות ומפליאה לתאר את מחשבותיהן ותחושותיהן  עד לפרטים הקטנים.

אהבתי מאד את נועה, היא עוברת תהליך קשה של התלבטות לגבי בחירת בן הזוג הכי מתאים לה.

במאבק של הרגש מול ההיגיון, מי ינצח? במי תבחר נועה? תקראו ותגלו בעצמכם!

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

נועה, דוקטורנטית מופנמת לפסיכולוגיה, עוברת לגור עם הדר, אחותה הסוערת, ועם אופיר החבר של הדר, מורה דרך אוהב מרחבים וחופש. המגורים המשותפים בדירה הקטנה מחייבים כל אחד מהם לשקול מחדש בחירות, אמונות ונאמנויות, ומציבים מול השלושה מראָה של חטאים, קנאה וסודות. אחרי המעשים הוא סיפור על שתי אחיות שונות מאוד זו מזו, סיפור על התנגשות בין אמונה לחילוניות, בין תשוקות אסורות לכללים נוקשים, ובין הנאמנות של אדם לעצמו לנאמנות שלו לאהובי לבו. הקריאה בספר הזה שוטפת להפליא, והעדשה הקמורה של נתנאלה שלזינגר מתמקדת באזורים אינטימיים ולא מדוברים. באופן נדיב, מדויק ואמיץ היא מתארת את התנודות הקטנות, המעודנות והאישיות ביותר של נפש הגיבורים שלה, וגם של נפשנו אנו. שאלות היסוד המעסיקות את הדר ואת נועה מעסיקות כל אחד – גבר או אישה, דתי או חילוני, מבוגר או צעיר.
אחרי המעשים הוא ספר הביכורים של נתנאלה שלזינגר, ילידת 1986, נשואה ואם לשלושה. דרמה־תרפיסטית, מטפלת במבוגרים ונוער, מנחה מעגלי נשים על גוף ומיניות. מתגוררת מול ים המלח

תגובות

תגובות