אחותו של צייד המכשפות

תמונה של הספר אחותו של צייד המכשפות

מחבר: בת' אנדרדאון, הוצאה לאור: הוצאת תמיר סנדיק, תרגום: מור רוזנפלד, מס' עמודים: 408.

הסקירה שלי:

רומן היסטורי מרתק המבוסס על מקרה אמיתי שהתרחש באנגליה במהלך המאה השבע עשרה וזכה לכינוי "צייד המכשפות". צייד המכשפות היה מסע צייד שבמהלכו גברים ונשים הוצאו להורג באשמת כישוף. הם הואשמו בביצוע מעשים נוראיים בשם השטן כמו: מוות, הפלות, רצח תינוקות וכו'.

ה"מכשפות" עברו חקירות ועינויים קשים עד שאפילו הודו במעשים למרות שלא היו אחראים להם כלל ואז הוצאו להורג.

הספר מעניין מהעמוד הראשון, התרגום מצויין וקולח וממש אי אפשר להניח את הספר מהיד. ממליצה בחום!

אליס איבדה את אמה ואת בעלה והיא חוזרת מלונדון לעיירת הולדתה באסקס לגור עם אחיה, מתיו. בתקופה הזאת משתוללת גם מלחמת אזרחים באנגליה והרוחות סוערות. אליס מגלה שאחיה השתנה והפך לגבר חזק ושתלטן שמטיל אימה בעיקר על נשים חלשות. מתיו נהיה מסוכן ואליס פוחדת ממנו.

למתיו הייתה ילדות לא קלה, הוא עבר טראומה בילדות ונשארו לו המון משקעים ופחדים מהעבר. אליס מגלה שהוא הפך לצייד מכשפות. הוא פיתח אובססיה כלפי התפקיד החדש שלקח על עצמו והיה מכין רשימות ועובר מעיר לעיר במטרה לצוד את המכשפות, לחקור אותן בעינויים ולהוציאן להורג.

אליס לא מוכנה לעמוד מנגד ולשתוק והיא מחליטה לנסות לטרפד את חקירותיו ולהטעות אותו על מנת להציל כמה ממכרותיה שנחשדו כ"מכשפות". אבל אליס מגלה כי למתיו יש תוכניות גם כלפיה ומהר מאד היא מוצאת את עצמה עמוק בתוך הצייד למרות התנגדותה ובשלב מסויים נשקפת סכנה גם לחייה.

מה יהיה בסוף? כיצד יגיב מתיו שיגלה שאליס חותרת תחתיו? האם אליס תצליח לשרוד? מה יעלה בגורלו של מתיו?

הסיפור משלב מציאות ודמיון. מתיו הוא באמת האיש שהוביל את צייד המכשפות באנגליה אבל דמותה של אליס בדויה. הסופרת רצתה להוכיח עד  כמה יצר השליטה יכול להיות הרסני ועד כמה טראומות מהעבר יכולות להשפיע לרעה ולעורר את יצר הנקמה.

מכיוון שהסופרת שילבה דמיון בתוך הפרטים ההיסטוריים, היא בחרה סוף מפתיע ושונה מהסוף האמיתי.

בסוף הספר ישנה אחרית דבר מאת ד"ר שי פררו שנותנת מידע ופרטים על התקופה המדוברת ועל הצייד המזעזע.

ממליצה בחום לקרוא!

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

אליס הופקינס קיוותה לחזור הביתה מלווה במשפחה גדולה, אבל לגורל היו תוכניות אחרות, וכשהיא שבה לעיירת הולדתה באֶסֶקס לאחר שאיבדה את בעלה בנסיבות טרגיות, היא מגלה שדבר לא נותר כשהיה. מסביב משתוללת מלחמת אזרחים, ובבית פנימה – הבית שבו נאלצת אליס להתגורר תחת חסותו של אחיה הצעיר מת'יו – משתוללים פחדים, אכזבות ופצעים עמוקים מכדי להירפא.

מת'יו, הנער המהוסס שנפרד מאליס בכעס חמש שנים קודם לכן כשעזבה ללונדון עם נישואיה, הפך לגבר רב-עוצמה וקנאי, ואת כוחו הוא מפגין מול נשים חלשות. ככל שנחשפים ממדי הסכנה הטמונה בו, כך גדלה נחישותה של אליס לא לעמוד מנגד. אולם אפילו היא אינה מסוגלת לשער מה יהיה המחיר שתיאלץ לשלם בעבור החלטתה.

אחותו של צייד המכשפות הוא רומן סוחף המבוסס על סיפור אמיתי שהתרחש באנגליה במאה השבע-עשרה. בת' אנדרדאון מצליחה, בסגנון כתיבה ייחודי ועשיר, להביט בעיניים צלולות ובלב חומל בפגמים האנושיים הקשים ביותר; לפרק לגורמים את הפחד ואת הצורך בשליטה שמקננים בכולנו; ולהתוות במכחול מצמרר את המקומות ההרסניים שאלו עלולים להביא אליהם.

בת' אנדרדאון היא מרצה לכתיבה יוצרת באוניברסיטת מנצ'סטר. אחותו של צייד המכשפות הוא רומן הביכורים שלה. הספר זכה בפרס רומן הביכורים הטוב ביותר לשנת 2017 מאת אגודת הכותבים ההיסטוריים בבריטניה.

תגובות

תגובות