אחד ועוד אחד

תמונה של הספר

מחבר: ג'וג'ו מויס, הוצאה לאור: ידיעות ספרים, תרגום: קטיה בנוביץ', מס' עמודים: 415.

הסקירה שלי:

זהו הספר השלישי של ג’וג’ו מויס שתורגם (אחרי “הנערה שהשארת מאחור” ו”ללכת בדרכך”) ולכן הציפיות שלי ממנו היו גבוהות לאחר שאהבתי מאד בעיקר את “ללכת בדרכך”.

 לצערי, התאכזבתי. הוא ספר חמוד בפני עצמו, אבל בהחלט לא סוחף כמו ללכת בדרכך. ספר קצת קיטשי שסופו ידוע מראש אבל בהחלט מתאים למי שרוצה להעביר כמה שעות בהנאה. הקריאה זורמת ונעימה.

 זהו סיפור על אם חד-הורית, ג’ס, שמגדלת שני ילדים, את טנזי בתה מהפרוד שלה ואת ניק, בנו של הפרוד שלה מהאקסית שלו. משפחה מוזרה.

 החיים של המשפחה לא קלים. האם עובדת קשה בשביל לפרנס את הילדים. ניק סובל מהתעללות בבית הספר וטנזי המחוננת מוזמנת לעבור מבחן באולימפיאדה למתמטיקה כדי להתקבל לבית ספר מיוחד אבל לג’ס אין איך לממן זאת.

 בעלה של ג’ס עזב אותה והוא טוען שאין לו עבודה ולכן לא יכול להשתתף בהוצאות של ילדיו. הוא מציג א עצמו מסכן נורא וג’ס טובת הלב מרחמת עליו.

 במקביל, מסופר על אד, בחור עשיר, הייטקיסט, שג’ס מנקה את בית הנופש המפואר שלו. אד מסתבך בפרשיית חשיפת מידע פנימי ועומד לפני משפט.

 אד פוגש במקרה את המשפחה של ג’ס כאשר הוא יוצא להתבודד ונתקל בתאונת דרכים שג’ס מעורבת בה בדרכם אל אולימפיאדת המתמטיקה. הוא מציע לג’ס וילדיה טרמפ לאולימפיאדה.

 הנסיעה אורכת מספר ימים, בהם אד לומד להכיר את משפחתה של ג’ס והם לומדים להכיר אותו. אד מתחבר מאד לילדים והילדים אוהבים אותו. אד וג’ס מתאהבים ודווקא כאשר נראה שהכל מסתדר, אד מגלה דבר מפתיע על ג’ס והכל שוב עומד להתפרק.

 האם אד ייכנס לכלא? האם למערכת היחסים בין אד לג’ס יש סיכוי לאחר הגילוי המפתיע? זאת ועוד בסיפור החמוד של המשפחה המוזרה שכוללת גם כלב מדהים.

 זהו סיפור על אישה חזקה ואם ראויה להערצה שעושה הכל למען ילדיה ולא חושבת על עצמה בכלל.

 יש בספר המון קטעים מרגשים בעיקר בקשר לחוויות שעוברים הילדים שכותבים את קורותיהם בבלוג.

 הדמויות אנושיות מאד. יש בסיפור נושאים כמו: אהבה, אמון, בגידה, אובדן, חברות, תמיכה, אימהות, עזרה והרבה הרבה אופטימיות ואמונה ש”לאנשים טובים קורים דברים טובים” כפי שג’ס מאמינה.

 ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

אם יחידנית אחת. משפחה כאוטית אחת. זר מוזר אחד. סיפור אהבה אחד שאי-אפשר לעמוד בפניו, מאת מחברת רב-המכר הבינלאומי ללכת בדרכך.

נניח שהחיים שלךְ בזבל. עמוק בזבל. בעלך נעלם, הבן החורג שלך סובל מהתעללות בבית הספר, והבת שלך, גאונת המתמטיקה, מקבלת הזדמנות של פעם בחיים שאין לך אפשרות לממן. אלה הם, בתמצית, החיים של ג'ס – עד שאביר לא צפוי על סוס לבן מציע להיחלץ לעזרתה. אלא שהאביר של ג'ס מתגלה כאד החנון, מיליונר היי-טק אנטיפת שאת בית הנופש שלו היא במקרה מנקה. לאד יש בעיות לא קטנות משלו, אבל זה לא באמת מפתיע: התנדבותו להסיע את המשפחה הלא-מתפקדת הזאת לאולימפיאדת המתמטיקה היא המעשה הלא-אנוכי הראשון שהוא עושה זה שנים… אולי אפילו אי-פעם.

אחד ועוד אחד הוא ג'וג'ו מויס במיטבה המפואר. אתם תצחקו, אתם תבכו, וכשתגיעו לעמוד האחרון – תרצו להתחיל מחדש.

ג'וג'ו מויס היא אחת הסופרות האהובות בעולם. ספריה הקודמים, הנערה שהשארת מאחורוללכת בדרכך, היו רבי-מכר בישראל ובמדינות נוספות רבות, וזכו לשבחי הביקורת.

תגובות

תגובות