אולי כדאי לך לדבר עם מישהו

תמונה של הספר אולי כדאי לך לדבר עם מישהו

מחבר: לורי גוטליב, הוצאה לאור: כנרת זמורה ביתן, תרגום: שאול לוין, מס' עמודים: 463.

הסקירה שלי:

אני מאד אוהבת לקרוא על ספרים על טיפולים פסיכולוגיים ולכן מייד ידעתי שאהנה מהספר הזה. הספר חושף בפנינו את חייהם של המטופלים של הסופרת אבל המיוחד בו הוא שהמטפלת חושפת בפנינו גם את הטיפול שלה אצל הפסיכולוג.

ספר מרתק, חושפני עם הרבה הומור החושף את נבכי הנפש של הדמויות ומוכיח עד כמה אנושיים בני האדם ועד כמה טיפול יכול לעזור לכולם.

ממליצה בחום!

לורי גוטליב היא פסיכולוגית. בן זוגה מחליט להיפרד ממנה בגלל סיבה שאמנם לא קשורה ישירות לאהבתו אליה אך פוגעת בה מאד. לורי מחליטה ללכת בעצמה לטיפול אצל פסיכולוג מוזר אבל מנוסה ומומלץ.

לורי חושפת בפנינו את הטיפול שלה. היא נותנת לנו כניסה לחייה, לעבר שלה, להתמודדות עם גידול בנה, ליחסים עם הוריה ולהתלבטויות שלה במסגרת המקצוע עם המטופלים שלה.

במקביל לטיפול שלה, לורי ממשיכה לקבל מטופלים. הסיפור מתמקד בארבע דמויות: מפיק הוליוודי ששקוע בעצמו וחושב שכולם מסביבו אידיוטים, כלה טרייה שמתמודדת עם סרטן סופני, גימלאית בודדה שמסוכסכת עם ילדיה ורוצה לשים קץ לחייה וצעירה שרוצה זוגיות אבל יוצרת קשרים עם הגברים הלא נכונים.

לאט לאט הפרקים עוברים מדמות לדמות ואנו נחשפים להתמודדויות של כל הדמויות, לטראומות מהעבר שמודחקות, לסודות שהן מסתירות, לפחדים ולחרדות. כל אחת מהדמויות מייחלת לגאולה, לשחרור עם המון תקווה לשינוי לטובה.

בסופו של דבר אנו רואים שכולם אנושיים ולכולם יש רגשות ובעזרת הטיפול הנכון , האיטי והארוך כולם יכולים ללמוד להכיר את עצמם ולהביא לשינוי המיוחל.

כמובן שעם הזמן אנו עדים לכך שגם לורי בעצמה, בטיפול שלה עם הפסיכולוג, מתמודדת עם שאלות ובעיות דומות לאלו שמתמודדים איתן המטופלים שלה.

בספר יש נושאים כגון: התמודדות עם משבר בזוגיות, התמודדות עם מוות, התמודדות עם אסון, רגשות אשמה במטרה לזכות לאהבה חדשה, לזוגיות, להשלמה, לסליחה ולרכישת כלים לניהול חיים מלאי משמעות.

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

מטפלת, המטפל שלה, וחיינו הנגלים לפנינו.

לורי גוטליב היא פסיכולוגית. יש לה קליניקה בלוס אנג'לס. יום אחד פוקד אותה משבר אישי ועולמה נחרב.
כדי לטפל בעצמה היא נוחתת בחדרו של וֶנדֶל, פסיכולוג מוזר ומנוסה, שעם הקרחת שלו, בסוודר ומכנסי חאקי, נראה כאילו יצא מסוכנות לליהוק מטפלים.
זהו, שלא.

בזמן שגוטליב חוקרת את חייהם הפרטיים של המטופלים שלה – מפיק הוליוודי שקוע בעצמו, כלה צעירה שסובלת ממחלה סופנית,
פנסיונרית שמאיימת לשים קץ לחייה, צעירה שמתחברת עם הגברים הלא נכונים –
היא מגלה שהשאלות שהם מתמודדים איתן דומות להפליא לשאלות שגם היא מתמודדת איתן בעזרתו של ונדל.

בשילוב נפלא של חוכמה והומור, גוטליב מזמינה אותנו להיכנס לעולמם של המטפל והמטופל גם יחד.
היא בוחנת את האמיתות והבדיות שאנו מספרים לעצמנו ולאחרים, בעודנו מהלכים על חבל דק בין אהבה ותשוקה, משמעות ומוות, אשמה וגאולה, אימה ואומץ, תקווה ושינוי.

אולי כדאי לך לדבר עם מישהו הוא ספר מהפכני בגילוי הלב שבו, הזמנה למסע אישי לנבכי הנפש.
הוא מעניק לקוראיו מתנה נדירה: תשובה חושפנית ונועזת על השאלה 'מה זה להיות אנושי'.

לורי גוטליב היא פסיכותרפיסטית, סופרת של רבי־מכר, כותבת בקביעות ל"ניו יורק טיימס" ובעלת טור עצות ארצי, מרצה ב־TED,
מכהנת בוועדה המייעצת לארגון Bring Change to Mind ומופיעה במגוון תוכניות אירוח בערוצי הטלוויזיה השונים.

תגובות

תגובות