אהבתה של גברת רוטשילד

תמונה של הספר

מחבר: שרה אהרוני, הוצאה לאור: ידיעות ספרים, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 428.

הסקירה שלי:

רומן היסטורי מצויין על קורות חייה של שושלת רוטשילד, כתוב בשפה יפהפיה, ממליצה בחום!
הסיפור מבוסס על יומנה של גוטל רוטשילד שנכתב החל משנת 1770 כאשר היא היתה נערה ועד יום מותה בשנת 1849.
מובא כאן סיפור אהבה מרגש בין גוטל למאיר רוטשילד הפילנתרופ הידוע ובמקביל סיפור על משפחה של יהודים חרוצים, ממלוחים וחכמים שעשו חייל בעולם העסקים, בעיקר בתחום הבנקאות.
גוטל, בת 17, יושבת ליד חלון ביתה בגטו היהודי (הנקרא "יודנגאסה") בפרנקפורט שבגרמניה ורואה בחור יפה תואר עובר. היא מתאהבת בבחור. הוא מבקש את ידה עד שאביה נעתר לו לאחר שמאיר החל להצליח בעסקיו. גוטל נישאת לו ומכאן מתפתח סיפור אהבה וחברות מעורר הערצה.
מאיר אמיץ, חכם, חריף ונלחם למען קידום שוויון הזכויות של היהודים ולמען יציאתם מתחומי הגטו.
לשניים נולדים עשרה ילדים (וזאת אחרי מספר הפלות ותקופות קשות של התמודדות עם האובדן) שהופכים ברבות הימים לבנקאים מצליחים. מאיר מנחיל להם את תורת העסקים, הוא מעביר להם שיעורים במסירות, נאמנות, חריצות וגם הרבה ערמומיות. הבנים מתיישבים בערים ברחבי אירופה ומקימים רשת מוסדות פיננסיים עד שהופכים לאחת המשפחות העשירות בעולם.
הם קושרים קשרים עם אנשי עסקים, עם אנשי מפתח בשלטון המדינה וכך מגיעים להכרה ופרסום רבים. מוזכרים בספר הרבה אירועים היסטוריים שקרו בתקופה כמו המקרה של לואי ה-16, מרי אנטואנט, עליית נפוליאון, כיבוש צרפת ועוד.
למרות כל ההצלחה והעושר, גוטל לא מאבדת את עצמה. היא אישה צנועה ונשארה כזאת עד סוף ימיה. היא סירבה לעבור לבית מפואר למרות העושר הכלכלי. גוטל היתה אישה ישרה, מסורה לבעלה ולילדיה, מלאת אהבה ונתינה.
ספר מקסים, מעניין וחשוב. נהניתי מאד מקריאתו. ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

השנה היא 1770. גוטל, נערה בת שבע-עשרה המתגוררת ברחוב היהודי של העיר פרנקפורט שבגרמניה, כותבת יומן שבו היא חושפת את רגשותיה, מחשבותיה ומאווייה הכמוסים.

תכף תתחתן גוטל עם מאיר אמשל רוטשילד וחייה ישתנו לבלי הכר. מאיר האמיץ, אהוב לבה, יוצא חוצץ כנגד ההגבלות והאיסורים, הגזירות והחרמות שמושתים על היהודים ופועל לקידום שוויון זכויותיהם ולהוצאתם אל מחוץ לגבולות השכונה הצפופה והרעועה. חרף הקשיים שמוערמים מכל עבר, משכיל מאיר לעשות חיל בעסקיו והופך למייסד של משפחת הבנקאים היהודית, משפחת רוטשילד. את ערכי החריצות והמסירות מנחילים גוטל ומאיר לילדיהם, ואלה מתיישבים בערי בירה אירופיות גדולות, מקימים בהן רשת ענפה של מוסדות פיננסיים והופכים לאחת המשפחות העשירות בעולם.

אהבתה של גברת רוטשילד הוא רומן היסטורי מפעים ומלא רגש שמגולל באופן ייחודי את קורותיה של שושלת רוטשילד המפורסמת. לאחר תחקיר מעמיק ורב-שנים מציגה בפנינו הסופרת האהובה שרה אהרוני את המאורעות ההיסטוריים הגדולים שהתרחשו במשך קרוב למאה שנים דרך יומניה הסודיים של גוטל רוטשילד, שאותם החלה לכתוב כשהיתה נערה ולא חדלה עד יום מותה.

אהבתה העצומה של גוטל הצנועה לבעלה מאיר, הולדת ילדיהם וגידולם, בחירתה לקיים את חייה בסגפנוּת ולא להתפתות לחיי הפאר, ימי האובדן האיומים ורגעי הנחת – כל אלה נטווים ביד אמן לרומן רחב יריעה. מתוך סיפור נסיקתה של המשפחה אנו למדים לא רק על מצבם של היהודים במאה זו אלא גם על הרוח היהודית האיתנה ועל כוחה העצום.

זהו הרומן השלישי של שרה אהרוני, ילידת 1953. ספרה הקודם, "אהבתה של סלטאנת", היה לרב-מכר וזכה באות "ספר הפלטינה" מטעם התאחדות המוציאים לאור בישראל על מכירת שישים אלף עותקים.

תגובות

תגובות