אדונית השקרנים

תמונה של הספר אדונית השקרנים

מחבר: אן פאצ'ט, הוצאה לאור: עם עובד, תרגום: קטיה בנוביץ, מס' עמודים: 380.

הסקירה שלי:

ספר מקסים! מרגש ומעניין עם דמויות אנושיות שנכנסות ללב. אני אוהבת את הכתיבה של הסופרת, אהבתי מאד את ספרה "הבית ההולנדי" ואהבתי גם את הספר הזה שהוא ספרה הראשון של הסופרת. גם בספר הזה הנושא העיקרי הוא מורכבות המונח "משפחה".

סיפור על מערכות יחסים, גברים-נשים, הורים-ילדים, סודות מהעבר, דרכי התמודדות עם קשיים בחיים וכוחה של האהבה.

רוז בת עשרים ושתיים והיא נשואה לתומס. יום אחד היא לוקחת את המכונית, מחליטה לעזוב אותו ומודיעה לו על כך בפתק קצר שבו היא מספרת שהיא אומללה ומבקשת שלא ינסה למצוא אותה.

רוז יוצאת למסע ארוך שנמשך ימים ולילות, הרחק מביתה שבקליפורניה ועד למנזר סנט אליזבט שבקנטאקי שישמש לה מקום מחסה.

רוז נכנסה להריון ולא סיפרה על כך לאף אחד, לא לבעלה וגם לא לאימה. במנזר נמצאות עוד עשרות נשים בהריון שכולן הרו בטעות וזקוקות לעזרה, בדיוק כמו רוז. כולן מתכננות למסור את הילד שיוולד למשפחת אומנה ולחזור לחיי השגרה שלהן.

כשרוז מגיעה היא מייד מושכת אליה את תשומת ליבם של כולם, היא יפהפייה, חדורת מוטיבציה, עוזרת לכולן ומתנדבת להיות הטבחית של המנזר.

בספר מתוארים יחסיה המתוחים עם אם המנזר, הקשרים שיצרה עם נשים אחרות והקשר המיוחד שיצרה עם בן, גבר שמשמש כאיש תחזוקה של המקום, שמתמודד בעצמו עם טראומה מהעבר.

רוז נקשרת מאד למקום ובמיוחד לבן ואז מתקרב רגע הלידה. רוז שונה מכולן, היא חזקה, היא דעתנית ולכן מחליטה לעשות מעשה. המעשה שלה ישפיע על שני האנשים הכי קרובים אליה בתה שתיוולד ובן, הגבר שהפך לחברה הטוב.

מה רוז תעשה? איך היא תתמודד עם עתידה? מה היא תחליט לעשות עם הילדה שתיוולד? מה יהיה טיב הקשר שלה עם בן? מיהו בן ומה הוא מסתיר? האם רוז תגלה לבעלה מדוע ברחה? תקראו ותגלו.

בעקבות ההתפתחויות ציפיתי לסוף מסויים שלא קרה אבל כנראה שהסוף שהסופרת בחרה היה צפוי בהיותו תואם בדיוק את אופי הגיבורה. נשארתי עם המון מחשבות.

ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

"תומס היקר,
אני אומללה ואין לזה פתרון. אל תנסה למצוא אותי. אני לא חוזרת הביתה. מצטערת שלקחתי את המכונית. רוז".

בפתק הקצר הזה רוז בת ה־22 נפרדת מבעלה ויוצאת למסע בהול בכבישים מהירים. הרחק מביתה שבקליפורניה, ועד האביט שבלב קנטאקי, היא נוהגת לילות וימים בדודג' דארט מאובקת ובעיניים טרוטות, כדי להגיע למקום מחסה – למנזר סנט אליזבת.
תומס לא יודע על התינוקת שבבטנה. גם אימהּ לא יודעת. רוז לא סיפרה לאיש מרגע שיצאה לדרכה, מחשש שיכפו עליה לחזור. אבל כאן, למרגלות המנזר, היא כבר לא צריכה לומר דבר.
עשרות בנות בהיריון חוסות בבית העצום. כולן זקוקות לעזרה; אחדות מבקשות מחילה, אחרות מבקשות לשכוח. הן הרו בטעות ומתכוונות למסור את ילדיהן למשפחות אומנה מיד לאחר הלידה. לכל אחת מהן יש סיפור, אך רוז – יפהפייה וחסרת מנוחה – מושכת את העין יותר מכולן. היא נקשרת לבנות בחדרהּ, מתנדבת במטבח, מסתכסכת עם אם המנזר ומגלה שוב ושוב עד כמה קשה להקשיב לציווי הפנימי, לשמוע בקולו, לדעת מה עליה לעשות.
יום הלידה הולך וקרב.

אדונית השקרנים, ספרה הראשון של אן פאצ'ט, זכה לתגובות משתאות מרגע צאתו לאור, נבחר לספר השנה של הניו יורק טיימס והיה רב־מכר שנים רבות. מבקרים רבים שיבחו את כתיבתה הבוטחת והרגישה של פאצ'ט והתפלאו מיכולותיה של סופרת צעירה שזה עתה פורסם ספרה הראשון. הרומן היה יריית פתיחה לקריירה מזהירה ששיאה רבי־המכר העולמיים בל קנטו, כל המשפחות המאושרות והבית ההולנדי.

תגובות

תגובות